Мъжете взимат с 25% по-високи заплати от жените, показват данните на Националния статистически институт, пише ТРУД. Средната заплата за цялата 2016 г. е 11 379 лв. Това означава, че на месец работниците са взели средно по 948 лв. за труда си, като мъжете получават по 212 лв. повече от жените. Тези данни показват какво е възнаграждението според пола без да се отчитат индивидуалните характеристики на наетите като възраст, трудов стаж, режим на работно време, образование и др., които могат да са причина за различието в заплатите. Най-голяма разлика във възнагражденията между мъжете и жените има в здравеопазването и социалната работа. В тази сфера мъжете печелят средно по 16 882 лв. на година, което е с 62% повече от заплатите на жените, показват данните на НСИ. Това обаче се дължи на факта, че повечето медицински сестри са жени, а те взимат по-ниски заплати от лекарите. Така и средната заплата на жените, които работят в здравеопазването, пада. Много голяма разлика във възнагражденията има и в преработващата промишленост, където мъжете печелят с 42,6% повече от жените.
Виж повече
Социалното министерство пусна за обществено обсъждане поредната национална програма за закрила на детето - за настоящата 2018 г., изобилстваща от красиви пожелания в бъдеще неопределено време, пише СЕГА. В нея са посочени актуалните ангажименти на всички държавни институции, но за повечето от мерките за закрила на децата липсва конкретика - нито в какъв размер ще е финансирането им, нито колко дейности и с какъв обхват ще се проведат. В проекта на програмата например са планирани поправки в наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване на изоставянето на деца. Какви ще са те обаче е оставено да реши социалното министерство. По същия начин звучи и мярката за подготвяне на предложения за промени в закона за здравето, "които да осигурят качество на грижите в ранна детска възраст, както и за здравни грижи за децата в училищна възраст", за което ще отговаря здравното ведомство.
Виж повече
82 регистъра към Столичната община съхраняват личните данни на софиянци. Това стана ясно от презентация на главния експерт от дирекция „Административно обслужване“ на СО Димитрина Герасимова във Виена, където се проведе международна конференция, свързана със съхраняването на личните данни и новия еврорегламент за опазването им, пише МОНИТОР. За да се опазят от теч в системата, данните на столичани се пазят много стриктно, обясни експертът, като посочи, че за целта са внедрени и криптографски защити. Другите мерки включват денонощна жива охрана от Общинска полиция, видеонаблюдение, както и процедура за смяна на потребителските пароли на всеки 6 месеца.
Виж повече
Столичната община започна поетапно да премахва платеното паркиране върху тротоари. Изчистването на тротоарите от колите вече е в ход на бул. "Ал. Стамболийски", съобщава СЕГА. Там ЦГМ чертае паркоместа успоредно на пътното платно. По-малко места за паркиране се предвиждат и на бъдещата пешеходна ул. "Съборна" между пл. "Света Неделя" и ул. "Леге". Там вече е забранено спирането на коли в едната й страна. В бъдеще ще бъде забранено влизането в улицата. Това обаче ще се случи едва след като бъде цялостно реконструиран площадът и на него бъде забранено качването на коли. Идеята е този участък на ул. "Съборна" да послужи за връзка с Градската градина. През почивните дни в София започна и обособяването на две нови пешеходни зони, които предизвикаха промяна в движението и паркирането в центъра.
Виж повече
1,2 млн. лв. ще струва разширението на зелената зона с 5000 места в четири района на София. Това съобщи общинският съветник и зам.-председател на транспортната комисия към СОС Зафир Зарков, цитиран от МОНИТОР. Районните кметове на „Оборище“, „Лозенец“, „Възраждане“ и „Красно село“ са поискали повече места за платено паркиране след проведени обсъждания с жителите на кварталите. Идеята е в "Красно село" зелената зона да обхване карето от улици между булевардите "Иван Гешов", "Пенчо Славейков", "Ген. Тотлебен" и улица "Георги Софийски". Във "Възраждане" се предвижда платено да стане паркирането между булевардите "Сливница", "Константин Величков", "Александър Стамболийски", улиците "Гюешево", "Партений Нишавски", "Българска морава", "Камен Андреев", "Добруджански край", бул. "Ген. М. Д. Скобелев" – ул. "Опълченска" и ул. "Димитър Петков". В район "Оборище" се предлага да се плаща за паркиране в карето между булевардите "Христо и Евлоги Георгиеви", "Данаил Николаев" и "Ситняково" и улиците "Черковна" и "Султан тепе".
Виж повече
Всеки седми студент от Софийския университет ще получи стипендия за успех през летния семестър на настоящата учебна година, информира МОНИТОР. Във висшето училище се обучават 20 000 курсисти, а награди за успех са предвидени за 3000. Броят им е с 800 повече от класираните през зимния семестър и е утвърден от ректора на СУ проф. Анастас Герджиков по предложение на Студентския съвет. Пълните отличници ще получават максималната стипендия в размер на 150 лв. В Софийския университет няма да се изплащат стипендии в минимално определената граница от 70 лева. За студенти с успех под „Много добър“ 5.00 размерът на наградата по успех е половината от тази за пълни отличници – 75 лв. Приблизително една трета от стипендиите - 1050 от всичките 3000, са предвидени за курсистите, обучаващи се в специалности от приоритетни професионални направления, определени в списъка в Закона за висшето образование.
Виж повече
48-годишният мъж, който пострада вчера в центъра на София, след като беше нападнат с нож, вече е освободен от Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И. Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Оттам припомнят, че мъжът бе транспортиран в спешното отделение на "Пирогов", където премина подробни прегледи и..
В Регионалния исторически музей – София ще бъде открита Деветата годишна изложба на Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ) тази вечер от 18:00 ч. в централното фоайе на пл. "Бански" 1. Ще може да се разгледа до 9 март. В експозицията участват както автори с дългогодишен опит, художници чиито имена все по-често..
Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Перник след обявяването на грипната епидемия. Въведените с нея противоепидемични мерки са в сила от 30 януари до 9 февруари включително. По данни на РЗИ за периода от 27 януари до 2 февруари заболелите са 146 срещу 174 за предходната седмица, като заболеваемостта е 219 на 10 000 души..
"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..
При сутрешното нападения в столичния център – двама души са били намушкани и транспортирани в болници, съобщиха от Центъра за спешна медицинска помощ. Няма трети пострадал, който да е поискал болнична помощ, уточниха от там, след като първоначалната информация сочеше и за друг ранен. 22-годишна жена е задържана за атаката. По първоначална..
Жена намушка с нож трима души. Нападението е станало на столичния булевард "Витоша", в района на Южния парк. 22-годишната жена е задържана. По първоначална информация тя е имала психическо заболяване. Пострадалите са с различни прободни и порезни рани. Оказва им се медицинска помощ. На мястото на инцидента има засилено полицейско присъствие. Не е..
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори, съобщават от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..