Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елисавета Белобрадова: Жените могат малко повече от всичко

Снимка: Facebook
В „Радиоприемница“ продължаваме тематичната ни седмица, посветена на дамите и „деликатното равновесие“, което внася тяхното присъствие.

Днес в предаването разговаряхме с Елисавета Белобрадова - майка на три деца, предприемач, един от основателите на сайта за родители "Майко мила", както и на благотворителната инициатива "Оле, мале", която помага на деца със специални образователни нужди, съавтор на книгата "Да оцелееш като родител".

С Елисавета се опитахме да очертаем образа на съвременната еманципирана жена, да обсъдим на кого всъщност е празник 8-ми март, както и има ли дискриминация при търсенето на работа от жени и по-специално - от майки.

Според Елисавета Белобрадова жените могат не всичко, а даже малко повече от всичко.

Жените могат повече от всичко, защото могат да раждат деца, а другата половина не могат. Иначе всичко останало го можем. Въпросът е, че в някои от териториите малко по-трудно навлизаме и малко по-бавно се случват нещата.  

За да може една жена да бъде едновременно майка и да е успешна в кариерата си, е необходимо да има подкрепа и разбиране от страна на мъжа до нея, смята Елисавета.
Първо трябва да се събере с мъж, който е отдаден като баща. Ако не е отдаден баща, хвърлил е децата на майка им и е казал, че това е задължение на майката, а работи, това няма как да се случи.
Тук въпросът е кое е първо, кокошката или яйцето. Първо жената трябва да приучи мъжа си, че семейните задължения трябва да се делят поравно, или трябва да започне да изкарва достатъчно пари, за да не може никой да й казва: Аз изкарвам пари, следователно ти трябва да гледаш децата.

Елисавета признава, че е съвместила и двата пътя, като смята, че разпределението на домашните задължения няма нищо общо с любовта или доверието.
Никой не иска да се занимава с домакинската работа и тъй като мъжът априори е поставен в позиция, в която много-много не се очаква от него, очаква се да ходи на работа, той с радост прегръща тази възможност. И аз да бях на мястото на мъжа, и аз с радост щях да прегърна тази възможност, щях да кажа, че много работя, че съм страшно изморена, ето тези всичките пари съм го донесла в къщата, те са от мен, следователно много те моля, нека аз да не се занимавам с тези неща.
Да, обаче този номер вече не върви, поне в доста семейства,
смее се Елисавета.
И съответно тази неблагодарна работа - домакинската работа, и тази, която е свързана с битовото обгрижване на деца (не комуникацията), са много досадни, е време да се осъзнае, че трябва да бъдат разделени. По този начин и на двамата партньори да може да им остане време да се развиват професионално, както и да отделят време един за друг, категорична е Елисавета.

На въпроса - на кого е празник 8-ми март, авторката на "Майко Мила" отговаря, че този ден не е празник на майката, тъй като денят на майката се отбелязва на 25 март - когато е християнския празник Благовещение. (Православната християнска църква празнува този ден в чест на благата вест за раждането на Спасителя, която Архангел Гавраил съобщил на Дева Мария).

Осми март не е точно празник, а е по-скоро честване. Честваме началото на говоренето и изобщо началото на работенето за това, жените да имат равен достъп и равни права с мъжете. Всяка година трябва да си спомняме, че допреди 60-70 години в половината държави жените не са гласували, да си припомняме, че все още в някои професии жените получават по-ниска заплата и да си дадем сметка за ограниченията, които жените имат в живота си. Най-вече да не спираме да говорим за това, че всяка четвърта жена е жертва на домашно насилие.

Елисавета споделя, че познава много жени, станали жертва на домашно насилие, като повечето от тях са с професии, с висше образование. Битува някакъв мит за това, че жените ги бият някъде на село, че някакви много прости хора са се събрали и се бият един друг. Това не е вярно, насилието над жените съществува във всички прослойки на обществото.

Елисавета Белобрадова допълва, че почти всяка жена има приятелка, която е била жертва, или познава жертва на домашно насилие. По повод дебата около Истанбулската конвенция, тя смята, че фокусът изцяло се е изместил, че основният смисъл на документа е да защити жертвите на домашно насилие и да бъдат установени определени механизми, които не съществуват в нашето законодателство.

С авторката на "Мйко мила" и "Оле мале" говорихме още за реализацията на жените на пазар на труда, както и за ролята на мъжете в живота на съвременната, еманципирана жена. Чуйте целия разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43