Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елисавета Белобрадова: Жените могат малко повече от всичко

Снимка: Facebook
В „Радиоприемница“ продължаваме тематичната ни седмица, посветена на дамите и „деликатното равновесие“, което внася тяхното присъствие.

Днес в предаването разговаряхме с Елисавета Белобрадова - майка на три деца, предприемач, един от основателите на сайта за родители "Майко мила", както и на благотворителната инициатива "Оле, мале", която помага на деца със специални образователни нужди, съавтор на книгата "Да оцелееш като родител".

С Елисавета се опитахме да очертаем образа на съвременната еманципирана жена, да обсъдим на кого всъщност е празник 8-ми март, както и има ли дискриминация при търсенето на работа от жени и по-специално - от майки.

Според Елисавета Белобрадова жените могат не всичко, а даже малко повече от всичко.

Жените могат повече от всичко, защото могат да раждат деца, а другата половина не могат. Иначе всичко останало го можем. Въпросът е, че в някои от териториите малко по-трудно навлизаме и малко по-бавно се случват нещата.  

За да може една жена да бъде едновременно майка и да е успешна в кариерата си, е необходимо да има подкрепа и разбиране от страна на мъжа до нея, смята Елисавета.
Първо трябва да се събере с мъж, който е отдаден като баща. Ако не е отдаден баща, хвърлил е децата на майка им и е казал, че това е задължение на майката, а работи, това няма как да се случи.
Тук въпросът е кое е първо, кокошката или яйцето. Първо жената трябва да приучи мъжа си, че семейните задължения трябва да се делят поравно, или трябва да започне да изкарва достатъчно пари, за да не може никой да й казва: Аз изкарвам пари, следователно ти трябва да гледаш децата.

Елисавета признава, че е съвместила и двата пътя, като смята, че разпределението на домашните задължения няма нищо общо с любовта или доверието.
Никой не иска да се занимава с домакинската работа и тъй като мъжът априори е поставен в позиция, в която много-много не се очаква от него, очаква се да ходи на работа, той с радост прегръща тази възможност. И аз да бях на мястото на мъжа, и аз с радост щях да прегърна тази възможност, щях да кажа, че много работя, че съм страшно изморена, ето тези всичките пари съм го донесла в къщата, те са от мен, следователно много те моля, нека аз да не се занимавам с тези неща.
Да, обаче този номер вече не върви, поне в доста семейства,
смее се Елисавета.
И съответно тази неблагодарна работа - домакинската работа, и тази, която е свързана с битовото обгрижване на деца (не комуникацията), са много досадни, е време да се осъзнае, че трябва да бъдат разделени. По този начин и на двамата партньори да може да им остане време да се развиват професионално, както и да отделят време един за друг, категорична е Елисавета.

На въпроса - на кого е празник 8-ми март, авторката на "Майко Мила" отговаря, че този ден не е празник на майката, тъй като денят на майката се отбелязва на 25 март - когато е християнския празник Благовещение. (Православната християнска църква празнува този ден в чест на благата вест за раждането на Спасителя, която Архангел Гавраил съобщил на Дева Мария).

Осми март не е точно празник, а е по-скоро честване. Честваме началото на говоренето и изобщо началото на работенето за това, жените да имат равен достъп и равни права с мъжете. Всяка година трябва да си спомняме, че допреди 60-70 години в половината държави жените не са гласували, да си припомняме, че все още в някои професии жените получават по-ниска заплата и да си дадем сметка за ограниченията, които жените имат в живота си. Най-вече да не спираме да говорим за това, че всяка четвърта жена е жертва на домашно насилие.

Елисавета споделя, че познава много жени, станали жертва на домашно насилие, като повечето от тях са с професии, с висше образование. Битува някакъв мит за това, че жените ги бият някъде на село, че някакви много прости хора са се събрали и се бият един друг. Това не е вярно, насилието над жените съществува във всички прослойки на обществото.

Елисавета Белобрадова допълва, че почти всяка жена има приятелка, която е била жертва, или познава жертва на домашно насилие. По повод дебата около Истанбулската конвенция, тя смята, че фокусът изцяло се е изместил, че основният смисъл на документа е да защити жертвите на домашно насилие и да бъдат установени определени механизми, които не съществуват в нашето законодателство.

С авторката на "Мйко мила" и "Оле мале" говорихме още за реализацията на жените на пазар на труда, както и за ролята на мъжете в живота на съвременната, еманципирана жена. Чуйте целия разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00