Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОН обяви кои висши училища ще признават резултатите от матурите

Снимка: БГНЕС
Министерството на образованието започва подготовката за провеждането на държавни зрелостни изпити на учениците от 12-и клас. Зрелостниците, които  искат да се явят на изпит, трябва да подадат заявления до директорите на училищата, в които се обучават, до 16 март, съобщиха от ведомството.

Задължителната матура по български език и литература ще се проведе на 21 май, вторият задължителен изпит ще е на 23 май, припомниха от просветното министерство. Матурите по желание ще са от 29 май до 1 юни по график, който ще бъде обявен допълнително. До 18 май дванайсетокласниците, подали заявление, ще получат служебна бележка за това дали са допуснати до изпит, и мястото, където трябва да се явят.

"С влизането в сила на Закона за предучилищно и училищно образование през миналата година, зрелостниците в професионалните училища имат право да ползват оценката от изпитите, които полагат за придобиване на професионална квалификация, за втория задължителен държавен зрелостен изпит", обясни пред Радио София Александър Трингов, държавен експерт в дирекция "Съдържание на предучилищно и училищно образование" на МОН.

Останалите зрелостници могат да избират за втори задължителен изпит, както и за матури по желание между математика, химия и опазване на околната среда, география и икономика, история и цивилизация, биология и здравно образование, философски цикъл, чужд език, физика и астрономия.

Промяна във формата на изпитите няма. Времето, което ще имат учениците (при всички учебни предмети), отново ще е 4 астрономически часа. Зрелостниците ще решават тест с въпроси с избираем отговор, с кратък свободен или разширен свободен отговор, като зрелостниците, които държат изпит по български език, история и цивилизация, география и икономика, по философия и по чужд език, имат задача и за създаване на текст, обясни Трингов.

На изпита български език и литература зрелостниците имат право да избират между създаване на интерпретативно съчинение или есе, като темата е формулирана върху едно произведение от изучаваните в 11-и и 12-и клас.

Министерството на образованието и науката публикува и актуалната информация за признаване на резултатите от държавните зрелостни изпити в предстоящата кандидат-студентската кампания в акредитираните висши училища в България. За начина на балообразуване зрелостникът трябва да потърси информация от висшето училище, в което е решил да кандидатства, посочи Александър Трингов:

"За всяко висше училище (на сайта на МОН) е посочено оценката от кой държавен изпит заменя оценката от съответен конкурсен изпит, за коя специалност или специалност, при която държавният зрелостен изпит не замества конкурсен изпитът, но пък участва в балообразуването".

След полагането на изпитите, кандидат-студентите трябва да следят за сроковете за кандидатстване във всяко висше училище, в което желаят да кандидатстват. Те не са едни и същи за всички висши училища, посочи Александър Трингов.

Още подробности - чуйте интервюто с експерта от МОН!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35