Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискриминирани ли са жените на пазара на труда у нас

Има ли дискриминация спрямо жените на пазара на труда? Това е темата на днешната ни "Радиоприемница", която тази седмица е посветена на дамите.

Данните на Евростат сочат, че жените в ЕС са с по-високо образование, но с по-ниско заплащане, а дамите заемат само 1/3 от ръководните позиции в страните членки.

За да разберем каква е ситуацията у нас, разговаряхме с експерта по човешки ресусри Свилен Панков, със специалиста в областта Ясмина Тал и със зам.-председателя на КЗД - Баки Хюсеинов.

Свилен Панков, експерт по човешки ресурси в една от международните консултантски компании, която има представителство и у нас вече 25 години, посочи, че според него се полагат много усилия, за да няма дискриминация, но те се полагат точно, защото тя съществува.

Със сигурност не може да се твърди, че абсолютно няма никакво значение дали си мъж или жена. Според мен има значение, каза той. 

Свилен Панков сподели и някои добри практики, като посочи, че в компанията, в която работи, много ясно са разпределени отговорностите между мъжете и жените и полът няма никакво значение.

Когато става въпрос за интервю за започване на работа, също няма значение дали кандидатът е мъж или жена, имат значение компетенциите и как отговарят те на въпросната позиция.

Той коментира и един от стереотипите, наложени в обществото, според който мъжете са по-добри лидери.

Аз много ценя различната гледна точка, която жените имат. Научно е доказано, че жените мислят по различен начин от мъжете, но това не ги прави по-лоши за дадена позиция. Напротив, различната гледна точна е много важна и според мен в един екип и една организация, когато има дисбаланс, има по-малко жени или мъже, това ясно може да се усети, каза Свилен Панков.

Според статистиката на КЗП има тенденция на увеличаване на жалбите, които постъпват в комисията, като около 80 процента от тези жалби са от жени, които са се почувствали дискриминирани от техните работодатели. Това каза зам.-председателят на Комисията за защита от дискриминация Баки Хюсеинов.

Баки ХюсеиновПериодично се увеличават жалбите, свързани с реализацията на пазара на труда на жените в България. В това отношение българското законодателство е хармонизирано с европейското, има законова основа, на която можем да се базираме и да решаваме въпросите, които касаят равнопоставеността на мъжете и жените в България. Има и много конвенции, които са ратифицирани в България и върху които можем да стъпим, за да вземем съответните решения в КЗД.

Статистката у нас обаче сочи, че с 11% е увеличена икономическата активност на мъжете спрямо жените, което показва, че сред икономическите субекти у нас все още има дискриминационни прояви, посочи Баки Хюсеинов.

Не бих казала, че има дискриминация, а по-скоро големият въпрос е - какви са амбициите и желанията Ясмина Талза развитието при жените и как нашата култура подготвя момичетата за това, какъв кариерен път те ще изберат.

Като човек и като специалист вярвам, че ние променяме средата, всички ние – жените и мъжете, и сме активни участници в управлението на своя професионален път, каза специалистът в областта на човешките ресурси Ясмина Тал.





Тя допълни, че е важна средата, в която хората растат, а личните примери, които имаме в най-близкото си обкръжение, много често определят житейския сценарий на човек. 

Целия разговор на Олга Добрева със Свилен Панков - вижте във видеото.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17