Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискриминирани ли са жените на пазара на труда у нас

Има ли дискриминация спрямо жените на пазара на труда? Това е темата на днешната ни "Радиоприемница", която тази седмица е посветена на дамите.

Данните на Евростат сочат, че жените в ЕС са с по-високо образование, но с по-ниско заплащане, а дамите заемат само 1/3 от ръководните позиции в страните членки.

За да разберем каква е ситуацията у нас, разговаряхме с експерта по човешки ресусри Свилен Панков, със специалиста в областта Ясмина Тал и със зам.-председателя на КЗД - Баки Хюсеинов.

Свилен Панков, експерт по човешки ресурси в една от международните консултантски компании, която има представителство и у нас вече 25 години, посочи, че според него се полагат много усилия, за да няма дискриминация, но те се полагат точно, защото тя съществува.

Със сигурност не може да се твърди, че абсолютно няма никакво значение дали си мъж или жена. Според мен има значение, каза той. 

Свилен Панков сподели и някои добри практики, като посочи, че в компанията, в която работи, много ясно са разпределени отговорностите между мъжете и жените и полът няма никакво значение.

Когато става въпрос за интервю за започване на работа, също няма значение дали кандидатът е мъж или жена, имат значение компетенциите и как отговарят те на въпросната позиция.

Той коментира и един от стереотипите, наложени в обществото, според който мъжете са по-добри лидери.

Аз много ценя различната гледна точка, която жените имат. Научно е доказано, че жените мислят по различен начин от мъжете, но това не ги прави по-лоши за дадена позиция. Напротив, различната гледна точна е много важна и според мен в един екип и една организация, когато има дисбаланс, има по-малко жени или мъже, това ясно може да се усети, каза Свилен Панков.

Според статистиката на КЗП има тенденция на увеличаване на жалбите, които постъпват в комисията, като около 80 процента от тези жалби са от жени, които са се почувствали дискриминирани от техните работодатели. Това каза зам.-председателят на Комисията за защита от дискриминация Баки Хюсеинов.

Баки ХюсеиновПериодично се увеличават жалбите, свързани с реализацията на пазара на труда на жените в България. В това отношение българското законодателство е хармонизирано с европейското, има законова основа, на която можем да се базираме и да решаваме въпросите, които касаят равнопоставеността на мъжете и жените в България. Има и много конвенции, които са ратифицирани в България и върху които можем да стъпим, за да вземем съответните решения в КЗД.

Статистката у нас обаче сочи, че с 11% е увеличена икономическата активност на мъжете спрямо жените, което показва, че сред икономическите субекти у нас все още има дискриминационни прояви, посочи Баки Хюсеинов.

Не бих казала, че има дискриминация, а по-скоро големият въпрос е - какви са амбициите и желанията Ясмина Талза развитието при жените и как нашата култура подготвя момичетата за това, какъв кариерен път те ще изберат.

Като човек и като специалист вярвам, че ние променяме средата, всички ние – жените и мъжете, и сме активни участници в управлението на своя професионален път, каза специалистът в областта на човешките ресурси Ясмина Тал.





Тя допълни, че е важна средата, в която хората растат, а личните примери, които имаме в най-близкото си обкръжение, много често определят житейския сценарий на човек. 

Целия разговор на Олга Добрева със Свилен Панков - вижте във видеото.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25