Това констатират организаторите на днешната конференция „Визия за ранното детство в България“ от фондация „За нашите деца“. Проведено е специално проучване на системите, институциите и нагласите сред родителите.
Сред изводите се казва: В последните години има промяна в грижата за деца в следствие на целенасочени държавни политики. Съществуват ресурси и предпоставки за подобряване на ситуацията. Но в България няма нито един закон или политически документ, изцяло посветен на ранното детско развитие.
За нуждата от актуализиране на нормативната уредба говори и фактът, изтъкнат от Мария Конде – представител на УНИЦЕФ за България, че нашата страна е единствената в ЕС, чийто съответен закон не е адаптиран към Конвенцията за правата на децата и все още се търсят алтернативи при провинение - децата да не бъдат лишавани от свобода. Наше право е да раждаме деца, но имаме и задължение да им осигурим достоен живот, отбеляза още г-жа Конде.
Стана ясно, че мерките за скринингови прегледи и профилактика, за майчиното и детско здравеопазване през последните години са довели до понижаване на детската смъртност до 6,5 на 1000 новородени, но по този показател все още сме далеч от средните европейски стойности.
Участниците на форума ще гласуват както за общи препоръки, така и конкретни към трите министерства за по-добро взаимодействие по отношение на здравето, образованието и социалната подкрепа в ранното детство.
Чуйте повече в репортажа.
В различните райони на България съществува диспропорция в търсенето и предлагането на места в детските заведения. Дефицитът е най-съществен проблем за столицата, където недостигът е за 6000 деца. Това съобщи специално за Радио София Станислава..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%,..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората”..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите..
Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за..
Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти,..