Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Йодирането на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит"

Проф. Анна-Мария Борисова: Йодният дефицит засяга най-тежко бременните жени и малките деца

Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова
Близо четиристотин хиляди българи са с намалена функция на щитовидната жлеза в резултат на йоден дефицит, алармират от Българското дружество по ендокринология. Тази година се навършват 60 години, откакто у нас се провежда държавна политика с цел профилактика на тези заболявания - чрез йодиране на трапезната сол. По този повод организацията започва информационна кампания с цел да събуди вниманието към последиците от йодния дефицит, а именно - заболявания на щитовидната жлеза.  

Рисковите групи от населението, които най-тежко се засягат от този дефицит, са бременните жени и децата на възраст от 6 до 11 години, коментира пред Радио София ендокринологът проф. д-р Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология, здравен министър (април - септември 2010 година), началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Софиямед":

Не случайно се насочваме именно към бременните, защото на нуката е известно, че в първия триместър на бременността се формира мозъкът на човек. Плодът формира своя мозък благодарение на достатъчно количесто тироидни хормони, поради което тяхното наличие е критично важно в този период на бременноста. Тези хормони идват само от майката, не от плода, който няма тези хормони в този период от развитието си и очаква да получи достатъчно хормони от майката. И ако майката живее в област, където няма досатъчно йод (той е субстанцията, участваща в синтеза на тироидни хормони), то тогава няма да има достатъчно хормони, това състояние науката нарича хипотиреиодизъм и мозъкът на нейния плод няма да се формира пълноценно.

Недостигът на йод има фатално значение за интелекта на бебето

Кортексът (кората на мозъка) може да не се развие пълноценно, структурно и функционално, обясни специалистът. Затова мотото на кампанията на дружеството е "Йодиране на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит на нашата нация".

Проф. Борисова цитира данни от началото на миналия век (1912 година), според които страдащите от т. нар. кретенизъм (изоставане в умственото и физическото развитие при силно намалена функция на щитовидната жлеза) в България са били 315 души, от запазени от 1931 година документи е видно, че броят им е 95. Скрининг, направен през 1956 година сред 1 милион души показва, че половината имат увеличена щитовидна жлеза. Страдащите от кретенизъм са 6 хиляди души. Затова преди 60 години - през 1958 година трапезната сол започва да се йодира с държавно постановление.

В момента 100 хиляди жени в детеродна възраст (20-44 години) са с намалена функция на щитовидната жлеза, 65 процента от тях не знаят за това, заяви проф. Анна Мария Борисова.

Намалената функция на щитовидната жлеза води до сърдечни проблеми

До кардиологията стигат и пациенти с недиагностицирана повишена функция на щитовидната жлеза - обикновено около 80 процента. Те имат прескачене на сърцето, ритъмни нарушения, посочи специалистът. Намалената функция на жлезата може да доведе и до депресия, проблеми с теглото.

Ендокринолозите подчертават важността на употребата на йодирана, а не хималайска или други видове сол, защото е от изключително значение за здравето на щитовидната жлеза. Проф. Борисова обясни, че солта от планини с висока надморска височина (каквито са Хималаите) е бедна на йод. Тя посъветва да купуваме йодирана сол, с количество йод между 28 и 55 милиграма на килиограм.

Още за последствията от йодния дефицит и промяната на функцията на щитовидната жлеза - чуйте интервюто с проф. Анна-Мария Борисова!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35