Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Метадоновата програма за лечение на наркозависими няма да се затваря

Метадоновата програма за лечение на наркозависими няма да се спира. Министерството на здравеопазването търси възможни варианти за сграда, в която да бъдат преместени Националният център по наркомании и помещенията на Държавната психиатрична болница, увериха от ведомството, след като миналата седмица стана ясно, че трябва да освободят сградата на ул. „Пиротска“ номер 117 до 25 септември 2018 г.

Там, освен дейността на Националния център по наркомании, се извършва и извънболничната дейност на Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм. Причината договорът между Столичната община и министерството да не бъде подновен, е недоволството на живеещите в района на сградата, коментираха пред Радио София от пресцентъра на общината. В официална позиция от министерството съобщиха, че вече са провели няколко срещи с общината, за да се намери вариант къде да бъдат преместени Националният център по наркомании и Метадоновата програма, която е към Държавната психиатрична болница.

Метадоновата програма няма да се затваря, пациентите няма да останат без лечение, увери пред журналисти в края на миналата седмица зам.- министърът на здравеопазването Светлана Йорданова.

От думите на Светлана Йорданова стана ясно, че ако до 25 септември не се намери подходяща сграда, то дейностите ще продължат в сегашната.

И. д. директор на болницата д-р Владимир Николов засега няма да коментира въпроса, тъй като му е необходимо време да се запознае с темата, уточниха от пресцентъра на министерството.

Програмите на Държавната психиатрична болница, извършвани в сградата на "Пиротска", нямат аналог в София и страната, коментира доц. Соня Тотева, която бе начело на болницата 12 години. Тотева е председател на Българската асоциация за профилактика на наркоманиите и има дългогодишен опит в лечението на зависимостите.

Сградата на ул. "Пиротска" се използва от 2001 година, като до момента не е имало инциденти с участниците в програмите за лечение на зависимости, каза доц. Тотева.  

Още за възможните решения и изразените позиции - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35