Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искра Хаджииванова: Всяко дете е талант

За да бъде развит този талант, е необходим много труд, усилие и старание

На финала на седмицата, в която предаването “Радиоприемница” се фокусира върху различните таланти на децата, ви срещаме с Искра Хаджииванова - учител и създател на школата по изобразително изкуство в гр. Попово, стартирала през 2011 г. като кръжок по рисуване към Дома на културата в града. Децата там са на възраст между 5 и 15 години и са винаги на първи места в национални и международни конкурси. Някои от тях са и сред успелите деца на България, отличени от фондация “Димитър Бербатов”.

При запознанството ми с всяко едно от децата, първата и основна задача пред мен е да установя дали детето е дошло с желание. Обича ли то да рисува? От там нататък искам да ми нарисува това, което най-много желае. По този начин преценявам как в бъдеще да работя с него, разказва Хаджииванова.
Според нея подходът към всяко дете трябва да бъде индивидуален, защото децата са на различна възраст, с различни умения и предпочитания. Талантът се създава. За да покажат децата най-доброто от себе си, е необходимо да творят в приятна за тях атмосфера и да имат избор от теми. По тази причина преподавателят предлага по 20-30 теми като заглавия, от които децата да изберат върху какво да работят.

Всяко дете е талант, казва Хаджииванова и допълва, че за да бъде развит този талант, е необходим много труд, усилие и старание. В школата идват деца, които имат интерес към изобразителното изкуство, а щом има интерес, успехите се случват.
За да ги мотивира, преподавателят следи личните интереси на всяко едно от децата. Има деца, които предпочитат природните пейзажи, други харесват архитуктурните пейзажи или имат слабост към флората и фауната. Учителят насочва вниманието си към това, което интересува децата, развивайки спосоностите им. Участията в национални и международни форуми за детски рисунки са една допълнителна опция за повишаването на детската мотивация, въпреки че не печеленето на наградите е най-важното.
Учителят не поставя ограничения пред учениците си, но наред с рисуването, преподава и история на изкуството и се опитва, доколкото може, да наложи правила, но без да поставя децата в определени рамки.

Чуйте целия разговор с преподавателят по рисуване Искра Хаджииванова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32