От медицинска гледна точка няма разлика като качество и стандарти за производство между задължителните и препоръчителните ваксини в имунизационния календар – те са еднакво ценни и ефективни - подчертава държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Задължителните имунизации предпазват от 11 болести, някои от които са силно заразни, инвалидизиращи и дори смъртоносни. Това са туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит (детски паралич), хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, морбили, рубеола и паротит, пневмококови инфекции.
Препоръчителни са ваксините срещу хепатит А, човешкия папиломен вирус, менингококи и други.
В момента са в действие 2 национални програми за препоръчителни профилактични имунизации – уточнява д-р Теодора Тодорова от здравното министерство, – за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити и за първична профилактика на рака на маточната шийка.
Специалистите са категорични – в сравнение с всички медикаменти, ваксините са най-безопасни, защото те се поставят на здрави хора и заради това се контролират не само от производителя, а и от няколко други органа.
Трябва да се отбележи, че в България годишно се правят над 2,2 млн. имунизации и реимунизации. През 2017 г. в Изпълнителната агенция са постъпили по-малко от 60 сигнала за реакции, свързани с ваксини, от които над 50 са били без последствия.
Аз твърдя, че България има най-демократичната система за съобщаване на нежелани реакции – пали се д-р Кунчев при напомняне за антиваксиналните движения. – На сайта на ИАЛ може да съобщи който си иска. И веднага системата се задейства (за проверка на случая).
В 4 балкански страни по темата са се произнесли върховни съдилища. Словенският съд казва: Правото на детето на здраве стои над правото на родителите на избор.
През последните 2 години задължителността на някои ваксини е въведена в страни като Италия и Франция, коментират специалистите. А в Унгария обхватът на имунизация рядко пада под 96-97%. Но за родител, отказал имунизация, се предвижда глоба и затвор.
В България сме далеч от необходимия обхват (95%).
Някои добри практики в чужбина показват, че обхватът може да се повиши с обслужване на рискови групи на място, в техните квартали например. Или на улицата, в ресторанта – когато става дума за хепатит А. Или с кампании в аптеките.
Както Радио София вече информира, след обсъждане от Експертния съвет към МЗ, предстои промяна на българския имунизационен календар – отпадане на излишни реимунизации срещу туберкулоза, добавяне на препоръчителна ваксина срещу варицела, както и заплащане на противогрипни ваксини за възрастни хора. Това обаче едва ли може да стане по-рано от 2020 година.
Чуйте повече по темата в репортажа на Георги Нейков.
С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово. Според християнското учение - Божият син Исус Христос се е въплътил от Светия Дух и се е родил от Дева Мария заради спасението на човечеството. Рождението му е станало преди повече от 2000 години в пещера до малкия град Витлеем. Рождението на Спасителя на..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух, съобщиха от НИМХ. Ще бъде облачно, с почти повсеместни, на места значителни валежи. В Предбалкана и по високите полета от сняг, в останалата част от страната - от дъжд, като със застудяването в..
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..