От медицинска гледна точка няма разлика като качество и стандарти за производство между задължителните и препоръчителните ваксини в имунизационния календар – те са еднакво ценни и ефективни - подчертава държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Задължителните имунизации предпазват от 11 болести, някои от които са силно заразни, инвалидизиращи и дори смъртоносни. Това са туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит (детски паралич), хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, морбили, рубеола и паротит, пневмококови инфекции.
Препоръчителни са ваксините срещу хепатит А, човешкия папиломен вирус, менингококи и други.
В момента са в действие 2 национални програми за препоръчителни профилактични имунизации – уточнява д-р Теодора Тодорова от здравното министерство, – за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити и за първична профилактика на рака на маточната шийка.
Специалистите са категорични – в сравнение с всички медикаменти, ваксините са най-безопасни, защото те се поставят на здрави хора и заради това се контролират не само от производителя, а и от няколко други органа.
Трябва да се отбележи, че в България годишно се правят над 2,2 млн. имунизации и реимунизации. През 2017 г. в Изпълнителната агенция са постъпили по-малко от 60 сигнала за реакции, свързани с ваксини, от които над 50 са били без последствия.
Аз твърдя, че България има най-демократичната система за съобщаване на нежелани реакции – пали се д-р Кунчев при напомняне за антиваксиналните движения. – На сайта на ИАЛ може да съобщи който си иска. И веднага системата се задейства (за проверка на случая).
В 4 балкански страни по темата са се произнесли върховни съдилища. Словенският съд казва: Правото на детето на здраве стои над правото на родителите на избор.
През последните 2 години задължителността на някои ваксини е въведена в страни като Италия и Франция, коментират специалистите. А в Унгария обхватът на имунизация рядко пада под 96-97%. Но за родител, отказал имунизация, се предвижда глоба и затвор.
В България сме далеч от необходимия обхват (95%).
Някои добри практики в чужбина показват, че обхватът може да се повиши с обслужване на рискови групи на място, в техните квартали например. Или на улицата, в ресторанта – когато става дума за хепатит А. Или с кампании в аптеките.
Както Радио София вече информира, след обсъждане от Експертния съвет към МЗ, предстои промяна на българския имунизационен календар – отпадане на излишни реимунизации срещу туберкулоза, добавяне на препоръчителна ваксина срещу варицела, както и заплащане на противогрипни ваксини за възрастни хора. Това обаче едва ли може да стане по-рано от 2020 година.
Чуйте повече по темата в репортажа на Георги Нейков.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..