Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец обсъждаме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. В първата от поредицата срещи ни гостуваха директорът на Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет доц. Стела Стефанова, преподавателят инж. Росен Витанов и дванайсетокласниците Илиян Кордев и Владимир Гаристов. Илиян е носител на Младежката награда на БАИТ за 2017 година, а Владимир е победител в Националното състезание за компютърни мрежи.
Технологичното училище "Електронни системи" е създадено преди 30 години като експеримент, а днес е едно от най-изявените училища в България, които подготвят IT специалисти. То постига добра интеграция на усилията на образователните структури и от средното, и от висшето образование. Идеята се оказва изключително успешна, тъй като се проявяват много положителни страни в обучението като академичния дух, университетските методи на преподаване и избора на преподавателите с конкурс. Другата силна страна на тази интеграция са усилията на бизнеса, тъй като много от завършилите училището вече са успешни IT специалисти, които ръководят собствени компании.
Една инициатива на технологичното училище напоследък придоби огромна популярност. Това е поредица от хакатони, които организират самите ученици, като последният от тях обедини усилията на повече от 200 ученици, които пишат код в областта на програмирането, уеб приложенията и embedded системи.
Инж Росен Витанов, който също е завършил училището, обясни, че е избрал да се върне и да обучава младежите, след като осъзнава какво е получил от ТУЕС като знания, оформяне на личността и в кариерния му път и обобщи: Вътрешно усетих нуждата да "върна жеста". Той обърна внимание и на представянето на неговите ученици на проведения на 28 април "ТУЕС фест". Илиян и Владимир разказаха и за своето участие във форума с разработен модел на автономен автомобил за студентско състезание в Германия и със система за предпазване срещу хакерски атаки чрез използване на алгоритми за изкуствен интелект. Владимир добави, че отборът на ТУЕС по традиция се представя че Националното състезание за компютърни мрежи. Вероятно това им дава допълнителна увереност, тъй като и двамата са категорични, че има бъдеще за реализация на младите хора в електронната промишленост и технологиите в България.
Доц. Стела Стефанова отбеляза, че "ТУЕС фест" доказва, че възпитаниците на училището не започват кариерния си път, след като завършат образованието си. Те се ориентират още в осми клас къде са по-силни интересите им и към каква по-тясна професионална реализация ще се насочат. Част от тях дори започват работа, още докато са ученици. В заключение тя обърна внимание, че учениците от ТУЕС създават продукти, които са с по-високо ниво като сложност, като идеи и като приложение на IT технологии, дори от това на някои разработки за бакалаварска степен.
Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките, в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България, организира серия от публични срещи-дискусии, посветени на културната дипломация в България и на Балканите. Първото събитие от поредицата ще..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф , която записа световна титла в състезанието The Summit Championship , което се проведе преди седмица в Ню Йорк. Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ. "Все още преосмислям всичко, което ми се..
Цял свят използва китайски стоки и продукти, но не бива да забравяме, че и там технологиите са с произход от Европа . Световните интереси в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), на изкуствения интелект, в днешния бизнес режим на работа изискват ново мислене, нова политика . Това трябва да се осъзнае в България и от..
На 19 февруари 2025 г., от 19.00, студентите от класа по поп и джаз пеене на ас. д-р Адриана Бенова ще зарадват софийската публика с изпълнения на подбрани песни на легендарната българска група ФСБ. Концертът "Пътуване с музиката на ФСБ“ ще бъде под ръководството на ст. преп. Кристиан Илиев. Пред Радио София Адриана Бенова сподели, че..
Навръх своя 65-и рожден ден – на 17 февруари , Христо Йоцов ще изнесе специален концерт в зала "България" Плевенската филхармония . Дни по-рано – на 14 февруари (петък), програмата ще бъде представена и пред меломани в Плевен. Ще прозвучат премиерно три изключително любопитни и красиви произведения на границата между класиката и..
Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат. "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава живота на останалите..
От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...