Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците в ТУЕС създават проекти за бакалавърска степен

Започнало като експеримент, днес IT училището навършва 30 години

Снимка: Катя Василева

Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец обсъждаме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. В първата от поредицата срещи ни гостуваха директорът на Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет доц. Стела Стефанова, преподавателят инж. Росен Витанов и дванайсетокласниците Илиян Кордев и Владимир Гаристов. Илиян е носител на Младежката награда на БАИТ за 2017 година, а Владимир е победител в Националното състезание за компютърни мрежи.

Технологичното училище "Електронни системи" е създадено преди 30 години като експеримент, а днес е едно от най-изявените училища в България, които подготвят IT специалисти. То постига добра интеграция на усилията на образователните структури и от средното, и от висшето образование. Идеята се оказва изключително успешна, тъй като се проявяват много положителни страни в обучението като академичния дух, университетските методи на преподаване и избора на преподавателите с конкурс. Другата силна страна на тази интеграция са усилията на бизнеса, тъй като много от завършилите училището вече са успешни IT специалисти, които ръководят собствени компании.

Една инициатива на технологичното училище напоследък придоби огромна популярност. Това е поредица от хакатони, които организират самите ученици, като последният от тях обедини усилията на повече от 200 ученици, които пишат код в областта на програмирането, уеб приложенията и embedded системи.

Инж Росен Витанов, който също е завършил училището, обясни, че е избрал да се върне и да обучава младежите, след като осъзнава какво е получил от ТУЕС като знания, оформяне на личността и в кариерния му път и обобщи: Вътрешно усетих нуждата да "върна жеста". Той обърна внимание и на представянето на неговите ученици на проведения на 28 април "ТУЕС фест". Илиян и Владимир разказаха и за своето участие във форума с разработен модел на автономен автомобил за студентско състезание в Германия и със система за предпазване срещу хакерски атаки чрез използване на алгоритми за изкуствен интелект. Владимир добави, че отборът на ТУЕС по традиция се представя  че Националното състезание за компютърни мрежи. Вероятно това им дава допълнителна увереност, тъй като и двамата са категорични, че има бъдеще за реализация на младите хора в електронната промишленост и технологиите в България.

Доц. Стела Стефанова отбеляза, че "ТУЕС фест" доказва, че възпитаниците на училището не започват кариерния си път, след като завършат образованието си. Те се ориентират още  в осми клас къде са по-силни интересите им и към каква по-тясна професионална реализация ще се насочат. Част от тях дори започват работа, още докато са ученици. В заключение тя обърна внимание, че учениците от ТУЕС създават продукти, които са с по-високо ниво като сложност, като идеи и като приложение на IT технологии, дори от това на някои разработки за бакалаварска степен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Вълчева: Всеки един от нас има доза интровертност

Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..

публикувано на 02.01.25 в 17:29

Има рекорден ръст на вноса на кадри от трети страни

Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..

публикувано на 02.01.25 в 15:57
Никола Калистрин

Успех от 2024-а: Върхово постижение на ски по 30 Пирински върха

През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Надежда Бобчева

Нискоемисионната зона за отопление е само една от мерките за по-чист въздух в София

От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Жан Мар

Жан Мар записва последни песни за албума си

Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..

публикувано на 02.01.25 в 11:28

Търсят осиновители на баскетболна и на волейболна площадка

Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..

публикувано на 02.01.25 в 09:35