Лидия Даскалова, студент по право и зам.-председател на Студентския съвет в СУ "Св. Климент Охридски", и Димитър Димитров, студент по софтуерно инженерство и член на Студентския съвет гостуваха в "Радиоприемница", за да разговаряме за качественото образование и новите методи за оценяване на преподавателите от студенти.
Важно е да се чуе мнението на студентите за проблемите в образователния процес, каза Димитър. В Юридическия факултет вече е проведено такова оценяване, но само за определени преподаватели, обясни Лидия и добави, че е добре това оценяване да се прави по-често, да се стигне до възможно най-много студенти и да се включат всички преподаватели. Използваните критерии са компетентност, начин на преподаване на материала, редовност на присъствието на преподавателя.
Лидия и Димитър коментираха обосноваха също решението си да продължат образованието си в български университет, а не в чужбина.
За мен да останеш в България, да се развиваш тук и да допринесеш е начинът да подобриш държавата, в която живееш. Не съм от хората, които се оплакват колко зле е нашето положение и в същото време да не правят нищо. Да кажа: "Положението тук е лошо" и да си тръгна да уча някъде другаде, означава по-скоро да избягам от проблема, отколкото да се срещна с него, сподели Лидия.
Аз също не съм се съмнявал, че ще остана България, защото България е място, в което умните хора могат да бъдат много успешни и вървят доста напред. Избрах Софийския университет, защото към момента е най-доброто място за учене на софтуерно инженерство, каза Димитър.
Лидия и Димитър разказаха и за престижния конкурс "Студент на годината". Тазгодишното трето издание ще се проведе на 11 май от 17.30 часа с официална церемония в Аулата на Софийския университет. В него всяка година биват отличавани най-изявението студенти в 11 различни категории, които са определени според специалностите в отделните факултети. Отзивите за тази инициатива са много добри и ние смятаме да я продължим и да я предадем на следващия мандат, когато ние си тръгнем от Съвета, добави Лидия.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..