За себе си маестрото казва, че живее от 30 години във Виена, като в началото работи с един камерен оркестър. Постепенно обаче кръга на интересите му се разширява и в последните десетина години се обръща към операта. Сега мога да кажа, че най-много се занимавам със симфонични концерти, като гостувам в различни страни. Сред тях в България (макар и рядко), Австрия, Япония, Южна Корея. Гостувам много в оперните театри и съм първи гост-диригент на оперния театър в Шчечин, Полша, където имам 20 спектакъла на година.
Относно това на коя оперна сцена се чувства най-добре, маестро Кираджиев отговаря, че много харесва Виенската опера, макар да не е работил като диригент на нейната сцена. Доволен е обаче от факта, че като професор в Академията може да помогне на студентите, които учат дирижиране да посещават репетициите в Щатсопера на големи певци и диригенти.
Колкото до предстоящия концерт в София, Владимир Кираджиев казва, че ще се радва да дойде многобройна публика, която да бъде задоволена по отношение на разнообразието на музиката, качеството на изпълнението и на духа, с който ще бъде изсвирена.
Концертът "Пулсът на Европа" е и със специалното участие на австрийските музиканти Михаел Публих (пиано) и Рафаел Дженер (ударни). Участие ще вземе и Камерата Орфика НБУ. Оркестърът, базиран във Виена и София, е формиран от виртуозния цигулар Марио Хосен през 2007 г., който събира около себе си млади артисти и лауреати на национални и международни награди. Камерата Орфика НБУ е свирил с изтъкнати световни солисти на концерти и турнета в Австрия, България, Финландия, Полша, Литва, Швейцария, Италия, Турция, Япония.
Представители на малкия бизнес - търговците на плодове и зеленчуци в столицата, нямат големи притеснения относно навлизането на еврото. Радват се за отлагането на срока за някои изисквания от 8 август за 8 октомври т.г. . Все още не всички са задействали етикетирането на стоката си и с двете валути. Част от търговците още не са наясно..
Първа копка на новата детска градина в Негован бе направена тази седмица от кметовете на селото Валентин Павлов и на столичния район "Нови Искър" Владислав Владимиров. Сградата на заведението ще бъде на два етажа, с площ от 1149 кв. м и капацитет за 70 деца – една яслена и две градински групи. Ще разполага с просторни и съвременно..
В училищата ще бъдат разпространени видеоклипове, в които лекари разказват истории от медицинската си практика и на достъпен език обясняват какви са вредите от употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове. Ще участват и известни спортисти, които ще споделят как се става голям и силен без да се докосваш до дрогата. Инициативата за..
Повече от година преди президентските избори темата стана особено актуална. Партии в дясното пространство заговориха за обща кандидатура. В лявото пространство се подхвърли идеята Илияна Йотова след 2 мандата като вицепрезидент да се издигне за президент. "Има сравнително разнообразни партии в дясното политическо пространство , с..
През август и началото на септември, в десетото юбилейно издание на Фестивала "Опера на върховете“, звездни солисти и любим репертоар от класически шедьоври на световноизвестни композитори оживяват сред естествения декор на Белоградчишките скали. През август и в началото на септември Държавна опера – Русе представя седем зрелищни спектакъла..
Националният археологически институт с музей при БАН и Община Тополовград откриват в София изложбата "Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ на 12 август. Откриването е от 17.30 часа в Централната зала на Националния археологически музей, пл. "Атанас Буров“ 1. Изложбата е посветена на едно от най-впечатляващите археологически открития в..
Галерията на открито в Градската градина е домакин на изложбата "80 години Пипи Дългото Чорапче". Представени са кориците на всички издания за Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, които са излизали на български език. Астрид Линдгрен (1907 – 2002) е написала три романа за Пипи. Първият от тях е публикуван през..