Международната компютърна академия IT Step за трета поредна година организира Лятна компютърна академия за деца. Директорът "Учебна дейност" Райна Манджукова и координаторът на Лятната компютърна академия Калина Димитрова обясниха пред Радио София, че в основата на обучението е заложен иновативен подход, при който не се предлага обучение в една технология, а се дава възможност за формиране на широк поглед върху света на технологиите, което позволява на обучаващите се да разберат какво точно ги интересува.
Заниманията в Лятната компютърна академия започват от 18 юни, като всяко издание е с продължителност една седмица, по време на която ще бъдат проведени обучения в пет направления. Общото време работа на компютрите на ден е около 4,5 часа, като има и дейности за отдих и игри в следобедите с продължителност около два часа.
Едно от най-интересните направления, несъмнено, е това, в което децата се запознават с приложенията за създаване на компютърни игри. Софтуерът, който се използва, е съобразен с възрастта на децата и е леснодостъпен, така че те могат да го използват след това и вкъщи, за да задълбочат знанията си. Използва се и нова платформа, с която могат да бъдат създавани приложения за телефон.
Друг интригуващ аспект е направлението "Роботика", свързано с Arduino и програмиране, в което децата се запознават с писането на код за управление на роботите. Достатъчно внимание, разбира се, ще бъде отделено и на уебдизайна, като обучаващите ще се запознават с основни функции на Photoshop и създаването на анимирани герои в компютърни игри.
Към чисто технологичните умения, които децата могат да усвоят в летния лагер, е добавено и бизнес обучение в "Бизнесландия" за деца от 11 до 15 години. Основната му цел е да се развият предприемаческите способности на малко по-големите деца, тъй като предприемачеството е свързано не само с бизнеса, но и обуславя успеха във всички сфери. Идеята за "Бизнесландия" се заражда от една по-широка цел, а именно желанието да бъдат научени децата да представят това, което могат да правят, особено на фона на огромния дефицит на хора в страната ни, които могат "добре да си продадат труда".
Всяко дете в наши дни използва смартфон и се опитва да прави най-различни неща на него - да моделира, да прави видеоклипчета, учи се да създава приложения, а Академията може му помогне да се научи да прави всичко това красиво и правилно, а също така и с удоволствие, посочи Райна Манджукова. Тя отбеляза също, че в края на всяко едноседмично обучение в Лятната компютърна академия родителите могат да видят какви нови умения са придобили техните деца. А най-ценното, което може да научат самите деца, е, че техните идеи и мечти не са чак толкова недостижими - важно е каква информация имаш и как я използваш.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..