Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От “Политическа група 5” искат референдум за управлението на отпадъците

Снимка: Евелина Стоянова
За провеждането на местен референдум, който да открои какво да бъде управлението на отпадъците в Столичната община, настояват от “Политическа група 5” в Общинския съвет. Поводът за исканото допитване е гласуваният заем за изграждането на площадката за изгаряне на боклук в ТЕЦ - София, което за пореден път доказва нежеланието на местната власт да даде приоритет на алтернативните и много по-екологични решения за оползотворяването на отпадъците, смятат общинските съветници.

За изгаряне на столичния боклук се говори усилено от 10 г., когато Общината заяви, че иска да изгради инсталация за РДФ гориво в ТЕЦ - София. Оттогава екологично сдружение „За Земята“ непрестанно дискутира сериозните рискове за природата и здравето на хората от експлоатацията на подобно съоръжение. Основният извод, който правят от организацията е, че Столичната община изначално греши при управлението на отпадъците, като пренебрегва подходите като рециклиране, компостиране и най-вече разделно събиране. А за “Политическа група 5” в СОС най-скандалното около проекта е липсата на информация, каза общинският съветник Венцислав Мицов.

Данита Заричинова от „За Земята“ също се съгласи, че няма достъп до информация, като публично достъпен е само докладът от оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС). Заричинова допълни, че с изгарянето годишно ще се отделят 12.8 тона ФПЧ допълнително във въздуха, който всички дишаме.  

„За земята“ и “Политическа група 5” се обединиха, че трябва да има чуваемост за останалите начини за преработка на боклука и гражданите да решат как трябва да се оптимизира управлението му. И подчертаха, че Общината трябва да се съобрази, че за площадката за изгаряне няма консенсус както политически, така и обществен. За това и Симеон Славчев подчерта, че усилията ще продължат.
Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01