Илина смята, че конкурсите са полезни, но само ако ги възприемаш като възможност за израстване, а не като "сбор от точки".
Самата тя е от Стара Загора, в семейството й има музикални традиции, дядо й е бил хоров диригент. Започва да свири на пиано, когато е на 5, в Школата в Стара Загора. "После баща ми ми разказа за музикалното училище в София и аз веднага реших, че искам да уча там". Кандидатства успешно след 4-ти клас и оттогава цялото семейство се мести в София.
Илина харесва столицата, забързания ритъм, многото концерти и възможностите за развитие и участие в различни майсторски класове. Работила е с мнозина големи педагози - и у нас, и по света. На въпроса коя музикална епоха й е най-близка, малко изненадващо отговаря, че това е музиката на 20-и век и особено руските композитори като Сергей Прокофиев. От големите пианисти неин идол е Артур Рубинщайн.
Илина Михова е свирила с оркестър (засега ре-мажорния концерт на Йозеф Хайдн), но мечтае да изсвири концерта на Едвард Григ (и сама подчертава, че има още много да учи). Има специално отношение към българската музика и често включва български творби в своите концерти. Ето и утре, когато представя една много интересна програма във Военния клуб (зала "Борис Христов"), в нея има две български произведения - Вариации от Петър Петров и (като финален комплимент към публиката) Песента на Панчо Владигеров, заедно с нейната съученичка - цигуларката Ния Лечева. Иначе всичко започва с Бах, преминава пред една от сонатите на Бетовен, Брамс, Шопен и "един не толкова познат руски композитор - Новаковски". След завършването още не знае накъде ще поеме, но в едно е сигурна - че иска да носи радост на хората чрез музиката.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Илина Михова
и не пропускайте възможността да чуете в аванс една - надяваме се - бъдеща звезда в света на клавирната музика.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..