Илина смята, че конкурсите са полезни, но само ако ги възприемаш като възможност за израстване, а не като "сбор от точки".
Самата тя е от Стара Загора, в семейството й има музикални традиции, дядо й е бил хоров диригент. Започва да свири на пиано, когато е на 5, в Школата в Стара Загора. "После баща ми ми разказа за музикалното училище в София и аз веднага реших, че искам да уча там". Кандидатства успешно след 4-ти клас и оттогава цялото семейство се мести в София.
Илина харесва столицата, забързания ритъм, многото концерти и възможностите за развитие и участие в различни майсторски класове. Работила е с мнозина големи педагози - и у нас, и по света. На въпроса коя музикална епоха й е най-близка, малко изненадващо отговаря, че това е музиката на 20-и век и особено руските композитори като Сергей Прокофиев. От големите пианисти неин идол е Артур Рубинщайн.
Илина Михова е свирила с оркестър (засега ре-мажорния концерт на Йозеф Хайдн), но мечтае да изсвири концерта на Едвард Григ (и сама подчертава, че има още много да учи). Има специално отношение към българската музика и често включва български творби в своите концерти. Ето и утре, когато представя една много интересна програма във Военния клуб (зала "Борис Христов"), в нея има две български произведения - Вариации от Петър Петров и (като финален комплимент към публиката) Песента на Панчо Владигеров, заедно с нейната съученичка - цигуларката Ния Лечева. Иначе всичко започва с Бах, преминава пред една от сонатите на Бетовен, Брамс, Шопен и "един не толкова познат руски композитор - Новаковски". След завършването още не знае накъде ще поеме, но в едно е сигурна - че иска да носи радост на хората чрез музиката.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Илина Михова
и не пропускайте възможността да чуете в аванс една - надяваме се - бъдеща звезда в света на клавирната музика.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..