Какви са решенията и предлаганите промени
Едно от исканията на родителите на деца с увреждания е свързано с изработването и приемането на закона за личната помощ, който да даде възможност наистина за независим живот на децата с увреждания, на хората с увреждания и на техните семейства. Едно по-справедливо организиране на асистентските грижи и едно по-ефективно харчене на публичните пари, които така или иначе се отделят за хората с увреждания. Една възможност хората с увреждания сами да организират и да управляват собствения си живот. Това наистина е една висока цел, към която се стремим.
Кое е различното - категорично се премахват проектният принцип при предоставянето на асистентски грижи. Според мен не е нормално хората да чакат от проект на проект, от програма на програма кога ще могат да вземат асистенти или да бъдат асистенти за подкрепа на своите деца с увреждания.
Наистина от една страна ще се даде възможност за развитие и за управление на живота и на семействата на децата с увреждания. От друга страна ще се оптимизира финансирането на този сектор. Всъщност, тези промени могат да бъдат направени в рамките на бюджета, който се отделя и в момента за асистентски грижи, за чужда помощ, за целева помощ, за придружител, тоест в рамките на тези 169 милиона…
Капка Панайотова от Център за Независим живот – организация, която преди 15 години беше основно инициатор на необходимостта да има закон за лична помощ в България:
Днес е особено време за мен, защото за първи път има чуваемост за нещата, за които говорим. Ако се случи това, за което видяхме, че има решимост и от страна на госпожа Мая Манолова, това ще бъде истинска политика и убедена съм, че няма да има ощетен. Напротив, много хора ще почувстват качествена разлика в живота, който водят.
Наистина това е механизъм, който е в полза на обществото, което харчи пари така или иначе за хора с увреждания.
Ползата ще бъде за хората с увреждания и техните семейства и не на последно място - ще е от полза и за пазара на труда.
Чуйте още.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..