Изпълнителката на главната поля Лилия Маравиля сподели пред Радио София, че тази пиеса и днес не губи автентичност и актуалност и изрази увереност, че тя остане толкова интересна, забавна и актуална и занапред:
Опитах се да се обърна към ролята на министершата с много любов, защото ми се струва, че тази жена е много амбициозна, тя е напориста, иска да се справи с всичко, да научи езици, да се държи в обществото, но въпросът е, че не си дава сметка какъв капацитет има и доколко може да успее. Но това е очарователното в този образ според мен.
Николай Върбанов, който е в ролята на вуйчо Васо, посочи, че актьорите са длъжни да се съобразят с това, което е предложил драматургът, но винаги , защитавайки персонажите, заемат някаква позиция - гражданска, социална или друга. Въпреки съвременния прочит на "Госпожа Министершата", спектакълът е издържан в принципите на класическата комедия, добави Върбанов.
Попитахме и двамата имат ли "мечтана роля"? За Лилия Маравиля това е всяка следваща роля:
Аз винаги подхождам сериозно към всяко ново предизвикателство и това мен ме прави щастлива, защото аз ужасно обичам работата си и наистина съм щастлива като мога да играя и да изляза на сцената, да се срещна с тези хора, които са дошли специално за нас. Наистина се чувствам добре, защото този сезон играя в прекрасни представления, имаме много публика.
Николай Върбанов също бе откровен, че не мисли за конкретна роля, но по-важното е, че неговата професия е това, което обича:
Излиза разпределението, виждаш го. Понякога си поканен за нещо конкретно, но не знаеш всъщност какъв ще е финалът. Понякога си мислиш "майко мила, това изобщо не е за мен", но когато преминеш през целия репетиционен процес, накрая си казваш: "Не мога да повярвам, че от тази роля се получи подобно нещо".
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..