Споразумението между САЩ и Европа или сделката, ако използваме лексиката на Доналд Тръмп, без да знаем детайли по нея, изглежда по-добре отколкото можеше да бъде след заканата за 30% мита на стоките, изнасяни от ЕС отвъд Атлантическия океан.
Договореното все още трябва да бъде прието от страните членки, но имаше и доста по-лош сценарий за европейците, коментира пред БНР-Радио София Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика.
По думите му, заради високите мита търговията между двете страни можеше и да замре. Това няма да се случи, заради по-ниското от очакваното облагане (15%).
"Европа беше в много трудна позиция в тези преговори. Стопанската ситуация тук ще стане още по-тежка."
По думите на Панчев, ЕС в някакъв смисъл е дете на политиката на САЩ след Втората световна война, допълнена от разпада на СССР през 90-те години. Ключов момент е и включването на Китай в Световната търговска организация през 2000 г.
В процесите на търговията със САЩ и света Европа играе все по-малка роля. Можем да оприличим икономиката на Германия като огледална на Китай, включително и по отношение субсидиране износа спрямо САЩ.
Китай вече задоволява своите нужди от автомобили и индустриални роботи.
А достигаме този момент, когато моделът на европейския икономически мотор (Германия) скърца.
"Тръмп прави перестройка. Европа така не може да продължи и трябва да преосмисли поведението си. Не знаем детайли по сделката, но за Европа ще има 15% мита и трябва да внасяме американска военна техника за милиарди. Трябва да направим и инвестиции за 600 милиарда.
САЩ изсмукват производители на Европа. Няма да се учудя в един момент европейски концерни да произвеждат в САЩ и да внасят своята продукция на Стария континент."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В четвъртък темите от деня в предаването "Форум“ коментира журналистът и бивш общински съветник в СОС Иво Божков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те се спряха на следните теми: - Политически сезон в условията на напрежение по оста правителство – опозиция - "Възраждане" търси подкрепа за отстраняване на председателя на НС Наталия Киселова -..
Навсякъде по света хората все повече търсят помощта на благотворителни организации, а средствата са ограничени. Благотворителните организации са на първа линия за решаването на проблемите на общностите, но как дарителите и политическите лидери могат да разберат и да подкрепят по-добре тяхната работа? "Световен доклад за..
Началото на сезона на Радиооркестъра ще бъде на 1 октомври в зала “България” с програма, включваща премиерно за България представяне на Концерта за маримба и оркестър от Гийом Конесон (един от най-изпълняваните френски композитори от своето поколение), Първата симфония на Густав Малер, неслучайно наречена “Титан“ и българската творба -..
"Мисли за здравето, мисли за магистър-фармацевта“ – това е мотото на Световния ден на фармацевта през 2025. С него се подчертава, че аптека без магистър-фармацевт носи риск за здравето, като подкопава качеството и безопасността на грижите, заплашва оптимизацията на лекарствената терапия и излага на риск доверието в здравеопазването. По повод..
Street Music Fest се завръща с нова сцена и богата тридневна програма в своето трето издание. Той ще се проведе с основна локация площад “Гина Кунчева“ – срещу Ботаническата градина. Тази година към фестивалната програма са добавени мини-концерти на ключови места из центъра на есенна София. Фестивалът ще събере артисти от различни..
Изследване показва какво е състоянието на роботиката и склонността на предприемачите да внедряват роботизирани решения и автоматизация в производствения процес. “Идеята е да се определи потенциалът за роботизация в България. П роучването е сред 120 компании, които са различни по размер за да се установи каква е нагласата към роботизацията. 87% от..
Предизвикателствата и политиките за подкрепа на малкия и средния бизнес у нас на прага на въвеждането на новата евро валута бяха обсъдени днес на кръгла маса. Разгледани бяха основните притеснения на по-малките бизнеси у нас, които сигнализират за опасения от конкурентоспособност в условията на еврозоната. На срещата присъстваха министъра на..