Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екскурзоводът Димитър Георгиев :

Турция е истински рай за туристите

В последните две седмици на месец юни предаването “Радиоприемница” ще срещне своите слушатели отблизо с най-популярните летни дестинации за българите. В първото от серията предавания екскурзоводът Димитър Георгиев разказва за Турция.

Турция от години е сред основните дестинации за пътуване на българи зад граница. Само за миналата година със 7.6% е нараснал броят на пътуващите ни съграждани в южната съседка. Турция е истински рай за туристите, разказа Георгиев. Плажните ивици са като безкрайни, морската вода е чиста, а курортите добре устроени. Историческите и културните забележителности изобилстват, а местните обичай и традиционната кухня внасят допълнителен чар към туристическия облик на страната. Турците като народ са изключително сърдечни. По думите на екскурзовода, единственото необходимо изискване за пътуване до Турция е притежанието на задграничен паспорт.

Политическата обстановка в страната се промени през последните години, но политиката изобщо не влияе върху туризма, казва Георгиев. Всичко е много добре организирано, изключително спокойно, дори и миналата година, когато имаха проблем с опита за преврат, сигурността на всички туристи е осигурена. Опасност от кражби има както навсякъде в големите градове.
Екскурзоводът Димитър Георгиев
Близка до България дестинация е град Одрин (Адрианопол), където може да се види джамията Селимийе (построена от архитекта Синан по времето на султан Селим II), там е и българската църква “Св. Георги Победоносец”, където служи отец Александър Чакрък, който е потомствен българин. Най-старата църква в града е “Св.Св. Константин и Елена”, в която служби се изнасят само на храмовия празник, но пък там се провеждат много концерти.

Въпреки че не е столица на Турция, Истанбул е основният културен, икономически и исторически център на страната, а забележителностите за посещение са безброй - от турските хамами (турска баня), първият султански дворец "Топкапъ" и новият дворец "Долмабахче", които впечатляват с пищност и изобилие от злато и кристал. Друг символ на града е “Св. София” - една смесица между християнство и ислям, превърната вече в музей. Синята джамия, която единствената джамия с шест минарета, също привлича туристите. “Капалъ чарши” е запазена марка на Истанбул. Пазарът предлага невероятно разнообразие от злато до килими и подправки. Задължително за пазаруването е и пазаренето с продавачите. Много посещаван от туристите е и площад “Таксим”, където има много магазини и популярни места за отдих или развлечение.

Измир е третият по-големина град в Турция и съчетава лукса на търговските центрове, самобитността на чаршиите и историческото богатство. Старото име на града е Смирна и е считан за един от най-космополитните в цяла Турция - там се смесват култури и религии (има 9 синагоги, тук се намира и храм “Св. Поликарп”от XVII век).

Важно е да се отбележи, че в Турция трябва да се спазват ограниченията на скоростта, защото глобите са солени, а движението във всички големи градове е много натоварено. Освен това няма вариант, в който да не си платите акта, ако ви съставят такъв, защото на границата проверяват за това.

Много са морските курорти в Турция, но според Георгиев, най-добрият морски курорт е Анталия, защото има чартърни (директни) полети, може да се почива от април до ноември, както и защото в курортите в Кушадасъ и Мармарис петзвездните хотели са по-нисък клас. Почти всеки хотел си има собствен плаж. В Анталия са популярни и рибарските кафенета, които също предлагат много вкусна храна. Възможно е дори да закупите риба от пазара и в ресторанта да ви я приготвят. Интересни места за посещение са също Ефес, Памуккале, Националният парк на полуостров Дилек.

Чуйте кои още са интересните места за почивка в Турция в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09