Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Високите нива на фини прахови частици във въздуха имат отношение към преждевременната смърт на около 18 хил. българи всяка година, пише ТРУД. Това се разбра по време на кръгла маса за вредите от мръсния въздух, в която участваха представители на здравното министерство, Българския лекарски съюз, екоминистерството, Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА), пациентски организации. Установени са редица групи заболявания, които се дължат на повишените нива на прахови частици, съобщи директорът на НЦОЗА доц. Христо Хинков. Сред тях са белодробният рак, проблеми в развитието на плода при бременност, проблеми с функционирането на дихателната система. Ще се търси и евентуална връзка между болестта алцхаймер и мръсния въздух.

18 000 души в България умират всяка година в резултат на експозиция на фини прахови частици, продължава темата МОНИТОР. Това каза заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова по време на кръгла маса за вредата от фините прахови частици, която се проведе в Министерство на здравеопазването. По данни на МЗ в световен мащаб над 4 млн. души годишно са подложени на летален изход вследствие на замърсения въздух, допълни тя.

Втори данък ще плащат всички собственици на втори дом край морето или в планински курорт, които не са ги регистрирали като туристически обект за отдаване под наем по Закона за туризма, съобщава ТРУД. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които бяха приети от народните представители от бюджетната комисия към парламента на първо четене по предложение на група депутати от Обединени патриоти. Със законопроекта се предлага да се въведе нов данък за жилищата в курортите, които са ”обекти за настаняване, за които не се плаща наем”. Като целта е да засегне апартхотелите, които се дават под наем на туристи без да са регистрирани като туристически обект. Законът обаче ще засегне и собственици на ваканционни имоти, които ги предоставят безвъзмездно на роднини и приятели, жилища край морето, които са обитавани само от техните собственици през летните месеци, както и ваканционни имоти, със смесено ползване, поделено във времето.

МВР вече ще прекратява регистрациите на коли, чиито собственици не са обявили покупката им, пише СЕГА. Купувачите имат двумесечен срок от сделката да регистрират автомобилите си в КАТ. В противен случай регистрацията ще се прекратява автоматично. Това може да доведе до сериозни санкции. При последващо спиране за пътна проверка полицаите могат да свалят регистрационните номера на автомобила. Това обаче не е всичко. Според НК шофирането на автомобил, който не е регистриран по надлежния ред, е престъпление. Т.е. срещу такъв шофьор може да започне разследване и в крайна сметка може да бъде наказан със затвор до една година или глоба от 500 до 1000 лв.

Недостиг на нискоквалифициран персонал надува до космически стойности заплатите на кадрите със средно образование. Така бизнесът предлага възнаграждения между 2000 и 3000 лева на трактористи, а сервитьори в сладкарници заработват на месец по 1700 лева, пише МОНИТОР. Често поне два пъти по-малко изкарват висшистите, които работят като учители например, и вземат малко над 700 лева. "Няма адекватно обяснение за това, че учители и лекари получават обидни пари за своя труд, имайки предвид, че позициите, които заемат, са отговорни - едните възпитават и обучават, а другите лекуват“, коментира Калоян Беличовски от компанията за набиране на персонал „Менпауър“. Основната причина била недостигът на кадри със средно образование. Освен това физическият труд се ценял повече, отколкото умственият.

Храната в Полша и Румъния е по-евтина, отколкото в България, въпреки че доходите в тези две страни са по-високи отколкото у нас, информира ТРУД. Като цяло цените в България са най-ниските сред страните от ЕС като нивото им е 48% от средното за общността. Това означава, че с едно и също количество пари българинът може да си купи двойно повече стоки и услуги от средния европеец. Доходите в България обаче са над 5 пъти по-ниски от тези в ЕС. У нас средното заплащане за час работа е 4,9 евро, а средното за ЕС възнаграждение е 26,8 евро, показват данните на Евростат за 2017 г. Затова жизненият ни стандарт е около 50% от този на средния европеец. Освен това се оказва, че има страни от ЕС, в които редица групи стоки са по-евтини отколкото у нас.

Комисията по правни въпроси в ЕП даде зелена светлина на Директива за авторското право в цифровия единен пазар, предложена от ЕК, въпреки че някои от разпоредбите в нея предизвикаха сериозни дебати, информира СЕГА. Най-спорен е член 13, който според експерти може напълно да промени интернет. Той предвижда всички доставчици на интернет услуги да въведат задължителни филтри за следене, разпознаване и триене на съдържание, което е в разрез с авторските права. Чрез тези филтри в реално време ще сканират всяка информация (видео, аудио, текстове, скрийншоти, и др.), която се качва и споделя в онлайн платформите. Подобна промяна сериозно ще засегне и сайтове като Wikipedia. Противниците на разпоредбата твърдят, че така се създават предпоставки за масова цензура и това ще убие по-малките интернет платформи, тъй като технологията за подобни филтри е скъпа и с нея разполагат само интернет гиганти като Google, Facebook и YouTube.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възобновяват премахването на незаконни постройки край яз. "Искър"

Столичната община възобновява премахването на незаконните постройки край язовир "Искър", които се намират на територията на Югозападното държавно предприятие. С определение на Окръжен съд – Перник, през лятото на миналата година беше спряно премахването им. С това беше блокирано изпълнението на три заповеди на главния архитект на София, влезли..

публикувано на 30.04.25 в 10:19

АПИ: Промени в движението около празниците

Днес от 10 до 20 ч. ще е в сила реверсивно движение в участък от пътя София – Кулата при връзката на първокласния път с магистрала "Струма" и пътен възел "Симитли", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Целта е да се улесни очаквания интензивен трафик към Гърция за почивните 1 май и Гергьовден. Ще се осигурят две ленти в посока..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

Реконструкцията на стадион "Българска армия" напредва

Реконструкцията на новия стадион на ЦСКА вече е в напреднала фаза. На обекта работят стотици работници с пълна мобилизация. 90% от сглобяемия бетон е вече положен, съобщиха от фирмата строител на съоръжението. Всички сглобяеми части вече са готови. Монтират се над 1400 бетонни пейки. Предвижда се капацитетът на "червения" стадион да бъде за 17..

публикувано на 29.04.25 в 16:38

Борис Бонев: Трябва да бъде опазено най-успешното общинско дружество в България

Днес решаваме дали “Метрополитен” да тръгне по пътя на БДЖ или да продължи успешното му управление от инж. Стоян Братоев. С тези думи представители на “Спаси София” откриха брифинг в Столичната община преди съвместното заседание на комисиите по икономика и по транспорт, съобщава БГНЕС. Единственият общински съветник на ВМРО Карлос Контрера предложи..

публикувано на 29.04.25 в 11:51

Тежка катастрофа на АМ "Тракия" до отбивката за село Лозен

Един човек е пострадал при катастрофа на АМ "Тракия" в посока София. Инцидентът е станал близо до отбивката за село Лозен. На място има екип на Пътна полиция. Движението се регулира от екипи на МВР.

публикувано на 29.04.25 в 10:02

Столичният общински съвет ще заседава извънредно

Столичният общински съвет ще заседава днес извънредно. Поводът е решението на Съвета на директорите на Столичния метрополитен да бъде освободен от поста директор инж. Стоян Братоев, който обаче остава член на Съвета на директорите. Според общинските съветници от "Спаси София" Братоев е отстранен, тъй като e прекратена обществена поръчка..

публикувано на 29.04.25 в 08:04
Освен течове, във ВиК-мрежата има и кражби

В София липсват над половин милион водомера, кой плаща?

След поискани данни за броя на водомерите в три столични района – "Витоша", "Овча купел" и "Панчарево", общинският съветник Грети Стефанова внася доклад до Столичния общински съвет. Оказало се, че в изброените райони има монтирани 22 037 водомера, а справка от ЕРМ Запад показва, че електромерите на същата територия са 123 786. "Най-простите..

публикувано на 28.04.25 в 16:57