Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северното Черноморие - тихи, живописни места с полъх от бриз и много история

Снимка: БГНЕС
Всяко лято хиляди туристи остават със спомена за красивото българско море. Златни пясъци, Варна, Албена - курортите-перли на северното ни Черноморие, са отдавна известни на англичани, германци, шведи, руснаци, румънци и пр. В "Радиоприемница" днес обаче ще ви предложим докосване до някои от онези места, които по-рядко влизат в туроператорските пакети. Районите около Дуранкулак, Шабла, Каварна, Балчик и Варна са богати на културно-исторически паметници и редица природни феномени.Дуранкулак - „Българската Троя“

Село Дуранкулак е най-северната точка от българското Черноморие. На югоизток e Дуранкулашкото езеро - любимо място за над 70 вида птици, които гнездят и отглеждат своето потомство. Над езерото преминава и голямата прелетна "магистрала" Виа Понтика.Заради благоприятните природни и екологични условия, плодородната почва и разнообразният растителен и животински свят, тук са съществували множество селища още от праисторическо време. Затова свидетелстват находките на археолозите на Големия остров и на срещуположния му западен бряг на езерото, край с.Дуранкулак. Най-ранното компактно застрояване тук датира от средата на Каменно-медната епоха. И може би не е случайно, че дори специалистите наричат Големия остров „Българската Троя”. Тук е открита и най-ранната каменна архитектура за континентална Европа. Друг любопитен момент от историята на мястото е, че в  края на петото хилядолетие пр.Хр. климатът се променил - станало много горещо и тогавашният полуостров се превърнал в остров. В следствие - животът прекъснал до III в. пр. Хр., когато гръцки колонисти от Мангалия - някогашната гръцка колония Калатис го населили и създали на южния склон на острова храм на богинята Кибела. Това е единственият пещерен храм на Кибела в Европа, изсечен в скалите и изцяло проучен, разказва Иван Христакиев, старши експерт "Културно наследство" в Община Шабла.Черно море

Щом сте по северното Черноморие задължително трябва да посетите Шабленското езеро, което е на около 3 км от Шабла. То е защитена местност, обявена за такава през 1979 година. И всъщност под това име се обединяват две естествени крайбрежни езера - Шабла и Езерец, свързани помежду си с изкуствен канал, отделени от морето с пясъчна ивица, широка 30-50 метра. На около 2 км югоизточно от езерото се намира и Шабленската тузла - калолечебна зона, представляваща полусолено крайбрежно езеро отделено от морето с висок дюни. Друго място, което си струва да посетите в най-северната част на българското Черноморие, е фарът на нос Шабла - най-старият и най-високият у нас - цели 32 метра. Шабленци не без гордост споделят, че притежават умалено копие на едно от седемте чудеса на древния свят - Александрийския фар. Той е изграден по негово подобие. По традиция първите българи, които посрещат Нова година на родна земя, са именно жителите и гостите на Шабла.

Между градовете Шабла и Каварна се намира и интересната местност "Яйлата". Названието е от тюркски произход и означава “високо пасбище”. Дива и живописна, “Яйлата” е приморска скална тераса, ограничена от Добруджанското плато и морето. Степният пейзаж и отвесните скалисти брегове впечатляват със суровата си красота. Тези земи са обитавани от VI хилядолетие пр. Хр. до средата на ХI в. от траки, гърци, римляни, славяни и прабългари. Любопитно е, че “Яйлата” е един от районите, в които се е развивало винарството от дълбока древност - установени са следи от дива лоза. Снимка

Други места, където можете да се отбиете в околността, са пристанищния град Каварна и един от неговите символи - нос Чиракман, на 3 км южно от града. Името му означава факел и според историческите източници в миналото е служил за ориентир. Местността предоставя отлични възможности за практикуване на рекреационен туризъм, както и на екстремни и алтернативни спортове - парашутизъм, делтапланеризъм и пр.

Балчик е на над 2600 години. Възникнал през V в. пр.Хр., става известен като древногръцката колония Круни (от гръцки “извори”) - най-вероятно заради минералните извори, които са с температура на водата около 31 градуса. По-късно става византийска крепост, а в Средновековието вече е български град. След Междусъюзническата война от 1913 г., Балчик влиза в територията на Румъния и остава в нея до 1940 г. По това време Балчик вече e моден курорт, който приютявал богатите румънски аристократи. Пленена от чара на малкия и романтичен град и прехласната от разкошната панорама край Балчишкия залив, румънската кралица Мария наредила на финансовия си министър да изкупи имотите от местните селяни и свила своето “тихо гнездо” (“тейха йова”), известно на румънците като “лятното мечтание на една кралица”. Дворецът и ботаническата градина около него е мястото, което всеки туристи посещава, отиде ли в Балчик.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20

Флейтистът Христо Добринов с майсторски клас и концерти в София

Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..

публикувано на 06.02.25 в 16:05

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..

публикувано на 06.02.25 в 15:49
Никул Георгиев

Романтичен концерт под звездите ще има за трета поредна година

За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..

публикувано на 06.02.25 в 15:32