Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Константин Илиевски
Снимка: Ани Петрова

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето какво разказа той пред Лили Големинова.

"Особено трудна е "Поемата на екстаза“ от Скрябин – изискваща много и от оркестъра, и от диригента. Аз винаги се подготвям с месеци за нея, защото емоционалното й изграждане е много трудно да бъде постигнато. Но Радиооркестърът може да се справи и не просто да я изсвири, но и да направи всички нюанси в нея – не само темпови и динамични, но и емоционални. Вече ги познавам много по-добре отпреди две години и знам колко голям е техният потенциал“.

Естествено, питам къде е любовта и къде е драмата в програмата и се оказва, че те са навсякъде – и в любовната история, съчетана с мистика и трагизъм в "Нестинарското хоро“ от танцовата драма Нестинарка на Марин Големинов, и във фантазията Кармен (знаем сюжета на едноименната опера, от която са темите в тази изключително виртуозна пиеса на Сарасате), и в сюитата "Любовна магия“ на Мануел де Файа, в която любовта е и в заглавието, в която има много от драматизма на фламенкото. Солистка тук ще бъде една великолепна млада певица - мецосопран, препоръчана от Светлина Стоянова. Бет Дейвис е финалистка на конкурса на BBC Cardiff Singer of the World през 2023, носител на наградата "Елизабет Конъл" през 2022 и на Трета награда от Wigmore Hall Competition. 

Много впечатляващ е и другият солист – цигуларят Стефан Апроду, едва на 20 години.

"С харизматично присъствие на сцената, много добре се вписва в концепцията на този концерт, който ще вкара публиката в един истински филм“, казва Константин Илиевски.


За Константин Илиевски сезонът е много наситен – освен ангажиментите с Радиооркестъра, много повече от предишния сезон и като концерти, и като звукозаписна дейност, той запази поста си като диригент на друг радиооркестър – този на Словашкото радио, а продължава да ръководи и създадената от него Симфониета дел арте.  

"Гостувам и на много други оркестри. Скоро бях за първи път в Румъния, дирижирах в Тимишоара, оркестър на много високо ниво с великолепна зала. Целият регион е изцяло запазен духа на Австро-Унгария – и като архитектура, и като традиции. В България също дирижирам много – Варна, Враца“, разказва Константин Илиевски. 

В края на миналата година, за Коледа и Нова година той е на турне в Китай с Виенската оперета "Йохан Щраус“  с поредица от концерти в Пекин, Шанхай и други големи градове. Разказва изключително интересно за стремглаво променящия се живот там, за това че в левите ленти на магистралите електрическите автомобили се зареждат, докато шофират; как градският транспорт е изцяло електрически.

"В сферите, в които преди 10 години Китай имаше проблеми, сега е най-силен  - става дума за екология и инфраструктура. С техните влакове от София до Виена щяхме да стигаме за 3 часа. А за мащаба говори и факта, че в момента в Китай има повече пианисти, завършили магистратура, отколкото е населението на България".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26