Започваме разговора от това, на което са се надявали, събирайки се преди две години и реалността. „Тръгнахме без твърде големи очаквания, а резултати дойдоха неочаквано бързо. Основната ни цел беше подобряването на взаимодействието между общината и гражданите по отношение на детските площадки, спомня си Мая и продължава – и сега, 2 години по-късно, имаме сериозни постижения, гражданите не са така анонимни, успяхме да вдигнем шум и да ни чуят.“ Едно от големите „изненадващо бързи“ постижения е създаването на карта на детски площадки в София – нещо, което преди да бъде „подхванато“ като тема от Мая и нейните съмишленици, не е съществувало. „За момента картата е основно за нуждите на общината, но върху нейното подобрение и обогатяване активно се работи. Работи се и по стратегия за местата за игра в София – а се надяваме това да се случи и в други общини“, продължава Мая в сутрешното ни „Радиокафе“. Детските площадки безспорно са ключов елемент от градския пейзаж. Така че с Мая Цанева говорим и за това, как вече при покупка на жилище хората гледат много повече елементи – има ли училища, детски градини и (задължително) паркове и детски площадки. “Защото ние не живеем само в къщи, категорична е гостенката ни, самата тя майка на буйно момченце на 4 години, а все повече изследвания доказват, че за едно дете да е навън и да играе е изключително важно“.
Иначе за тези две години инициативата „Безопасни детски площадки“ има конкретни резултати под формата на напълно променени пространства за игра в София – над 10. Те са боядисани, подобрени, обезопасени „благодарение на нашата намеса, но най-вече благодарение на хората около нас, които видяха, че сами могат да допринесат за добрата промяна“.
Мая Цанева отчита, че сега има много повече инструменти за взаимодействие между гражданите и общините - например, контактният център на Столичната община, както и приложения като „Аз, кметът“ или „Гражданинът“. Но има много работа за вършене. „Безопасни детски площадки“ ще продължат да работят, все така напълно доброволно и без заплащане, вярвайки, че могат да станат национална организация и да реализират все по-големи проекти. Самата Мая се надява, че темата с детските площадки ще представлява дълготраен интерес за тези, от които това зависи, а не само „краткотраен хит около местните избори“ (каквито предстоят не толкова далеч във времето). Иска ѝ се хората повече да питат своите кметове и общински съветници какво става с безопасността на детските площадки, но най-вече да разберат, че това не е само работа на общината, а на всеки от нас. Иначе няма как градът ни да е стане трайно по-хубав и чист.
А който иска да се включи в сдружението „Безопасни детски площадки“ е добре дошъл. Стига да има отношение по темата и … „да не мрънка“. Защото всички те са хора с професии и различни ангажименти, обаче вярват, че могат да се борят и за тази кауза. Защото именно на детската площадка децата правят своите първи стъпки в обществото…
Целия разговор на Лили Големинова с Мая Цанева - чуйте в звуковия файл.Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..