Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вземат противопожарни мерки на специално

Научно парти на покрива на музей

За втори път на покрива на Музейко на 14 август ще се проведе научно парти, което ще разпали интересна тема заедно с лектори. Ще се вдигне много пушек около ролята на огъня в нашето общество и начина, по който го асоциираме с люта храна, енергия и т.н. Посетителите ще могат да слушат пълните абсурди на What if? панела.

В края на вечерта допълнително температурата ще бъде повишена с вълнуващ flash куиз, в който този път организаторите са предвидили доста горещи награди. Не на последно място, очакванията ще са насочени към Ivan Milev да е в стихията си и да държи музикалния бекграунд в диапазона 5778-6000 K.

За начало ще бъде обсъдено какво е огънят и защо някои неща горят по-лесно от други, от какво е изграден пламъкът и защо свети. Знаете, че гасим огъня с вода, но наясно ли сте как можем да го изгасим с взривове?

Дискусията ще се спре и на огъня вътре в нас, защото метаболизмът е вид горене. “Покоряването” на огъня променя човечеството както физически, така и културно. От легендата за Прометей през “императора, който свири, докато Рим изгаря” чак до огнестрелните оръжия, огънят направлява човешката история.

За финал организаторите ще разпалят въображението ни с What if сценарии. Какво ще се случи, ако загасим нефтен кладенец с ядрена глава? Как можем да запалим атмосферата?

Лекторите:
Д-р Никола Кереков е биолог и специалист по имунология. Той ще ни преведе през промените в човешката физиология, които използването на огъня е предизвикало.

Владимир Лютов е електрохимик от Института по физикохимия към БАН. Той ще ни разкрие тайните на най-горещия от петте елемента - от продуктите на огъня до формите на пламъка.

Люба Маноилова е магистър по „Археологически изследвания - антична археология“, а през последните 8 години участва активно в различни археологически проучвания. Заедно с нея ще пребродим митология и религия, за да научим повече за огъня като двигател на човешката цивилизация.

Още можете да чуете в интервюто на Петя Зунгорлиева с Любомир Бабуров - основател на Ratio и Виргиния Чолакова от екипа на Музейко.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15