Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откъде идват най-много чужденци в курорта

Банско за всеки сезон или коя е успешната формула

4
Снимка: Ани Петрова, БНР

Безспорно Банско е един от най-известните родни курорти. Често попада в различни класации, предимно зимни. И естествено, като всеки курорт се старае да увеличи максимално "високия" си период. Емблемата на лятно Банско е международният джаз фестивал, който се провежда в началото на август. Тогава градчето се изпълва с туристи, глъч и в хубавите кръчми няма места. Извън културните събития обаче този сезон не е сред най-силните за планинските курорти като цяло, и за Банско в частност - може би защото дъждовното начало на лятото измести морските планове на туристите и оттам за някои планината просто "отпадна".


Има обаче хотели, които не зависят толкова от събития и сезони. Такива, в които винаги е пълно. Открихме един такъв в Банско и поговорихме в дамата, която го управлява. Името й е Станислава Цветкова, родена е в Сопот, но е израснала в София. Над 20 години се занимава с хотелиерство - първо в София, после на морето, но вече 12 години прекарва по 300 дни в годината в Банско. Затова и говори за този край като за "нашия регион". Разказва как "крилата на сезона" ги запълват с училищни групи, как развиват конферентна заетост, правят тиймбилдинги, йога семинари (предстои един със 180 гости от Румъния) и (особено напоследък) сватби, колко важни са спа-елементите и басейните (за предпочитане топли и мамещи на открито дори и през зимата) за един хотел и как реално през цялата година има само два "по-слаби" месеца.

Разбира се, продължаваме с така важната тема за чуждестранните туристи, които по думите на Станислава, се делят на летни и зимни. През лятото най-много гости има от Македония - "те обичат Банско, чувстват се добре тук, това е техният луксозен курорт". Но македонците не идват през зимата. "Зимните" туристи са от Румъния и Израел, особено в комплекса, който тя управлява. Има и една ннова тенденция - повече азиатски групи. "Ето тази година имахме за първи път две групи от Корея, една от Япония, една от Китай". Станислава Цветкова споделя, че досега азиатските туристи в България са посещавали предимно Велико Търново, Казанлък и Рилския манатир, но сега расте интереса им към района на Банско - "като задължително отиват в Добърско заради уникалната църква там, но посещават и музеите в Банско, къщите в Стария град..."

Кои са най-добрите туристи? Оказва се, че това са румънците, а също и гърците. Такива са били и руснаците, но те вече се "разглеждат отделно, защото повечето от тях си купиха собствени жилища в Банско. И, разбира се, българските туристи, които имат високи изисквания и очаквания, информирани са, но определено знаят как да почиват".

СнимкаСъс Станислава говорим и за разликата между един градски и един курортен хотел и къде предизвикателствата са по-големи. Говорим и за пътешествия - оказва се, че самата Станислава Цветкова много обича да пътува  - "за мен Азия е голямото приключение, но независимо от професията си, никога не сравнявам хотелите и не гледам с критично око, когато пътувам" - казва тя с усмивка. От нея лъха ведрост и щастие. Затова е лесно да й повярва човек, когато казва, че за един хотел най-важното е атмосферата, а атмосферата се създава от хората.  Останалото в Банско го има, дори по дефиницията на големият немски писател Ерих Кестнер от романа  "Трима мъже в снега", тоест - "две неща са абсолютно необходими за един зимен спортен хотел: сняг и планини. Без тия две неща, та дори и само без едното от тях, е абсурдно да помислиш да ставаш зимен спортен хотел. Едно замръзнало и по възможност по-усамотено планинско езеро. Няколко тихи горски параклиса. Високо разположени, труднодостижими планински краварници с ухание на обор, шезлонги, разрешение за продажба на спиртни напитки и приятна гледка. И ако може да се нареди някак, лифт, който да закара любителя на природата чак над облаците на някой от сияещите върхове." 

Е, в Банско има почти всичко. А през лятото снегът е заменен от възможности за туризъм, изкачване на връх Вихрен, разходки до Байкушевата мура и атракции на Бъндеришка поляна.


Снимки: Ани Петрова, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09