Водещи университети обявиха допълнителен прием за студенти, информира СЕГА. И тази година дори най-престижните университети в страната не могат да запълнят местата за първокурсници и след трето класиране. Справка на сайтовете на някои от висшите учебни заведения сочи, че за да покрият липсите, те отново правят допълнителен прием през септември. 850 места в редовна и задочна форма на обучение, субсидирани от държавата, остават незаети след трето класиране в СУ, което е с 212 повече в сравнение с миналата година. Новоприетите студенти са 4486. Най много незаети места има в специалност "Религия в Европа" (44), следвана от "История" и "Теология" (по 43), "География" (35), Славянска филология" (27), "Геология" (26),
Списъкът със свободни позиции е дълъг, като тревожно е, че няма достатъчно кандидати дори за ключови специалности като физика, химия, енергетика, компютърно инженерство, приоритетната за държавата педагогика, част от филологиите и пр. От СУ търсят и студенти, които да заемат 19 свободни места за обучение срещу заплащане в специалностите „Социология“, „Публична администрация“ и „Фармация“. Миналата година в Софийския университет са останали незаети след всички класирания 348 места.
“Гражданска отговорност” поскъпна пак, стигна 300 лв, съобщава 24 ЧАСА. За близо 10 дни цените на полиците са се вдигнали с близо 30 лева. В средата на август средната цена за масовите автомобили с двигател до 2000 кубика е била 270 лв. От началото на годината застраховката се покачва и вече е с над 100 лв. по-скъпа от края на 2017 г. Една от най-ниските цени за автомобил с двигател 2000 кубика е 282 лв., а сред най-високите е 321 лв. при еднократно плащане. Поскъпването на задължителната застраховка се налага, защото премиите по полицата не покриват изплатените суми по обезщетения за нанесени вреди. Това показа анализ на Комисията за финансов надзор, който обобщи данни от 2012 до 2017 г. на застрахователите за приходите и изплатените обезщетения. Друга причина за повишаването е решение на Върховния касационен съд, с което се разшири кръгът от хора, които имат право да получат обезщетение в случай на смърт.
Правят пешеходните пътеки по-безопасни, четем в ТРУД. Пешеходните пътеки ще станат по-безопасни, след като бъдат приети подготвените от регионалното министерство в партньорство с транспортното и външното ведомство промени в три пътни наредби, които в момента са публикувани за обществено обсъждане на портала strategy.bg. Една от мерките, предвидени в документите е да се осветяват допълнително зебрите, така че светлината върху тях да е по-интензивна в сравнение с пътя или улицата, на които са поставени. С наредбите се определят и правила за оцветяване на основата на пешеходните пътеки в червено. Яркият цвят ще може да се използва на места с концентрация на пътни произшествия пред болници и училища, детски площадки, терени за игра, търговски центрове, културни институции и сгради за обществено обслужване в областта на транспорта. Задължително условие е класът на съпротивление на хлъзгане на пешеходните пътеки да е поне същият като този на пътната маркировка.
Използваме само 30 на сто от минералната вода, установява ТРУД. Само 30 на сто от минералната вода у нас се използва. Това заяви проф. д-р на геоложките науки Костадин Щерев. Широкоизвестен факт вече е, че страната ни е втората по ресурси на натурална минерална и изворна вода в Европа след Ислания. Общият капацитет на българските находища е 4185 литра в секунда или близо 132 млрд. литра годишно. Това количество е с три пъти по-голямо от количеството бутилирана минерална вода, която се изпива всяка година в света. В момента у нас са регистрирани общо 146 находища на минерална вода. Тези, които са предоставени за бутилиране са 15, а 14 се използват ефективно. В същото време най-значимите водоизточници с доказани характеристики на минерална вода са близо 500, а хиляди са находищата на изворна вода. Общият годишен обем на запасите на минерални води у нас, които могат да бъдат използвани, е над 100 млн. кубични метра, но едва 6% от тези находища са добре проучени.
Данните от всички станции на МОСВ, които са официални източници на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София – под 50 мкг/м 3 към 16:00 часа днес. Центърът за градска мобилност отчита, че до 12:00 ч. в първия ден от въвеждането на “зелен билет” над 40 хил. пътници за закупили и..
За автобусите и бусовете на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2, паркинг за автобуси P8, на Летище София за целия зимен сезон 2024/2025. Министърът на туризма Евтим Милошев и концесионерът на Летище София, „Соф Кънект“ са постигнали споразумение това да бъде факт до края на март 2025 г.. В подкрепа на активния зимен..
На тържествена церемония, на 10 януари 2025 г. проф. Роберт Шльогл ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Президентът на Фондация „Александър фон Хумболт“ ще получи отличието за своите изключителни научни постижения в областта на хетерогенния анализ и преобразуването на химическа..
Полицията в София задържа 20-годишен мъж, разпространявал вейпове и райски газ. При обиските са открити голямо количество електронни цигари и флакони с райски газ. Операцията е на екипи на Първо РУ към СДВР. Тя е започнала след получена информация за мъж, който продава акцизни стоки без бандерол, както и вейпове, съдържащи забраненото вещество..
ВМА е сред лидерите в страната в областта на ендоваскуларното лечение на комплексните аортни аневризми. На 14-16 февруари 2025 г. конгресният център на Военномедицинска академия ще бъде домакин на първото издание на „Дни на аортата” (Sofia Aortic Days), организирани от Клиниката по съдова хирургия на лечебното заведение. Събитие от този тип – включващо..
Ръководството на Националната кардиологична болница ще се срещне с началници на клиники и отделения, за да бъде обсъден предложеният в края на миналата година план за преструктуриране на лечебното заведение. Против този план се обявиха над 200 работещи в болницата. Те изпратиха отворено писмо до здравните власти с искане за отмяна на..
На 76-годишна възраст е починал писателят и сценарист Владо Даверов, съобщи БНТ. Здравето му внезапно се е влошило и след кратък престой в болница "Токуда" е починал. Той е автор на разкази, новели, повести и романи, но най-известен сред широката аудитория е с киносценариите си, сред които блести "Вчера" от 1988 г., базиран на неговите юношески..