Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи протестират срещу практиката на норвежката служба „Барневерн“ да отнема деца

В ЕС децата са на техните родители, в Норвегия - са собственост на държавата

Снимка: pixabay
Българската общност в Норвегия внесе протестна декларация, която се отнася до незаконното отнемане на български деца от техните биологични родители и прехвърлянето им в приемни семейства, общински и държавни институции от норвежката служба „Барневерн“. Протестиращите българи  казаха, че се обръщат към Президента, всички български институции и към обществото, с молба за съдействие по казуса с отнетите български деца. За действията на норвежката социална служба в България стана известно след случая на Цветелина Оланд,чийто две деца бяха отнети от държавата, след развода с норвежкия й съпруг. Българската общност в Норвегия наброява около 10 хил. души, които временно или постоянно пребивават в страната. По информация от българското Министерство на външните работи, норвежката социална служба "Барневерн" е отнела децата на 11 български семейства.

"Има данни за деца, отнети от родителите си чрез полицейско насилие. Социалната служба влиза в домовете на семействата без предупреждение. Служителите ровят в хладилника, събличат децата голи, за да проверят за синини. Не искат да помогнат на децата, а търсят доказателства за лошо отношение, които после да използват в съда. Дори бутилка бира на масата за тях означава, че някой от родителите злоупотребява с алкохол. След като бъдат отнети, децата се настаняват в приемни семейства на педофили и транссексуални, където биват малтретирани сексуално"- коментира Валентин Желев, председател на българската общност в Норвегия.

По различни причини "Барневерн" отнема децата на чуждестранните общности, но норвежките граждани също страдат от системата. Годишно в приемни семейства или държавни институции биват премествани около 2000 деца, отнети от родителите си.

"Това не е проблем на България, а е проблем за цяла Европа. В Норвегия действа принципът - детето е собственик на държавата. В ЕС децата са на техните родители. Норвегия нарушава Европейската конвенция за правата на човека. За едно задържано българско дете, ние ще задържим законово, на наша територия, по едно норвежко. Разполагаме с доказателства, че Норвегия оказва натиск върху България и българските граждани. Искам да напомня, че "Барневерн" е една от най-щедро финансираните институции в тази скандинавска страна" - коментира Николай Николов, председател на „Асоциация на бащите в България“.

Андреана Баева е майка на 3 годишно дете. Тя успява да избяга от Норвегия преди детето й да бъде отнето от социалните служби. Споделя, че все още живее в страх.

"Да имаш дете в Норвегия наистина е страшно и опасно. Когато дъщеря ми проговори, започнах да се страхувам. Опасявах се, че ще я манипулират да каже нещо, което да ги подтикне да ми я вземат. Затова напуснах страната. Докато не преминах границата в България имах чувството, че "Барневерн" ме следи" - каза майката.

Българската общност в Норвегия призова българските политици, медии и обществени личности да ги подкрепят и да помогнат за връщането на българските деца при техните родители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Русинова

Диана Русинова: След случая с Нойзи други съдии се позовават на решението на Мирослав Петров

Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат. Тя не е въведена заради "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава..

публикувано на 06.02.25 в 10:06
Петя Иванова, сдружение

Ще се създаде специална структура за по-бързи автотехнически експертизи

От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...

публикувано на 06.02.25 в 09:38

Температурите в София – от -4° до +5°

Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...

публикувано на 06.02.25 в 07:15

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24