С тържествен марш, изсвирен от Гвардейския духов оркестър, започна откриването на изложбата "Дипломация и доблест", посветена на 110-годишнина от обявяването на Независимостта на България. За пръв път ще бъдат показани оригинални документи, свързани с подготовката, обявяването и отстояването на Независимостта на страната ни.
Заместник-председателят на Държавна агенция "Архиви" Румен Борисов изтъкна, че тази изложба отразява един от върховете на българската държавност:
Връщайки се във времето си мисля защо толкова години този празник беше пренебрегван. Може да е имало някакви политически, конюнктурни причини, но, дълбоко погледнато, тази документация, този ентусиазъм на българския народ да получи пълна независимост, се учудвам защо нещо конюнктурно трябва да пречи на нещо, което създава отново един народ, който организира своята държава на мястото, на което е бил; народ, който успява след пет века преследване и разселване все пак да стъпи на земите си.
В експозицията са показани и наградни отличия, портрети, снимки и вещи, принадлежали на цар Фердинанд І и на министрите от кабинета на Александър Малинов.
Къде е била ул. "Търговска" - наследник на старата софийска голяма чаршия? Слушаме спомените на Тодор Влайков от влизането му в София. Поглеждаме и книгата "София през вековете" на Александра Монеджикова - особено за софийския безистен. Още за участта за стария "Чохаджийски хан" в спомените на Феликс Каниц и Евлия Челеби. Георги Каназирски-Верин..
Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Историята започва от белия (хубавия) Стойне, шивач. Бяга от Самоков в Панагюрище, може би е изработвал дрехите на Бенковски. Синът му..
Чл.-кор. проф. Владко Панайотов и житейската му и научна половинка проф. Маринела Панайотова са женени от 40 години и когато човек ги наблюдава изглеждат като скачени съдове. В студиото на Адресите на любовта присъства само по-силната половинка от семейството, но това пък му даде възможност безконтролно да хвали съпругата си. Специалистът по..
Димитър Ганев представя Game awards - еквивалентът на Оскарите в индустрията на видеоигрите: "Най-хубавото на нас, възрастните геймъри е, че навремето всичко бе на кабел и не можеше да го хвърлиш надалеч. Сега най-номинираната игра не може да се играе с клавиатура. Има връщане и към игрите с история, но и към уменията на геймъра. Модулите..
Иляна Мирчева от Фондация „Запази Доброто“ представя Коледните им кампании : „Стани таен Дядо Коледа“ е паралелна с „Подари коледна вечеря“, и двете са за Северозападна България. Добри хора влизат в ролята на Дядо Коледа и купуват подарък на дете, което ни е написало от какво има нужда и какво ще го зарадва. Имаме в нашата платформа..
След първото издание в Тбилиси през есента на 2024 г., България е домакин на второто издание на Френския филмов фестивал, с фокус върху анимационното кино. Весела Данчева (Компот колектив) ни го представя, заедно с включената в него международна обучителна програма за развитие на късометражни анимационни филми. В Black Sea Animation Workshop участват..
16-метрова коледна елха ще грейни със стотици празнични лампички на централния площад в гр. Елин Пелин на 29 ноември от 18:00 ч. Заедно с празничното настроение местната администрация се е погрижила и тази година за каузата под мотото „По Коледа се случват чудеса: Пожелаваме си бебе!“. Подкрепени от Община Елин Пелин двойки с..