Новата Наредба за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи бе публикувана за обществено обсъждане на 22 септември. Една от главните причини за изменението на сега действащата наредба е огромният брой жалби от граждани, недоволни от формирането на сметките и най-вече на таксата „общо потребление“ в сградите с етажна собственост.
Националният омбудсман Мая Манолова посочи, че от постъпилите към нея 488 жалби за некоректно изчисляване на сметките на вода през 2017 г., 195 се отнасят до разхода „общо потребление“, а само през първите 8 месеца на 2018 г. те вече са 142. Според нея, таксата, която гражданите заплащат, се формира по независещи от тях обстоятелства. Наредбата позволява най-добросъвестните платци да са натоварени най-много, каза Манолова.
Вангел Цилев от Българския потребителски център пък отбеляза, че Наредбата не е актуализирана със Закона за защита на потребителите и Гражданско-процесуалния кодекс.
Зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, която присъства на организирана от омбдсмана дискусия, посочи от своя страна, че не може потребителят да плаща само своето потребление, тъй като има сградно отклонение.
Омбудсманът Мая Манолава отбеляза още, че според нея в Наредбата има текстове, които биха създали предпоставка за лобизъм като изискването потребителите да поставят водомери за дистанционен отчет.
Малина Крумова се съгласи, че Наредбата не претендира за перфектност и текстовете в нея могат да бъдат коригирани. Предложения и становища към проекта за Наредбата ще се приемат до 22 октомври, включително.
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..