Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдаваме есенната миграция на птиците

Снимка: www.burgaslakes.org
Европейските дни на птиците - най-голямото европейско събитие за наблюдение на птици, организирано от "BirdLife International" в 41 държави, започвар днес. У нас партньор на международната организация е Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). И тази година по време на събитието участниците могат да станат свидетели на есенната миграция на птиците и да се включат в тяхното преброяване. 


С местоположението си нашата страна е доста гостоприемна за много различни видове, които са поели своя миграционен полет. За птиците съществуването на подходящи гнездови територии на север, места за почивка и безопасно преминаване по миграционните пътища, са жизнено важни. По време на Европейските дни на територията на страната ни любителите на пернатите могат да видят ловен сокол, къдроглав пеликан, морски и речен орел, средиземноморски сокол, черноврат гмурец и още много др. 
Повече за Европейските дни на птиците и тяхното опазване - чуйте от разговора на Божидар Янев със Свилен Чешмеджиев от БДЗП. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново дъжд, с температура в София около 14°

През следващото денонощие времето в страната ще се задържи облачно, на много места с валежи от дъжд. Следобед от запад на изток валежите постепенно ще започнат да спират, над Западна България и облачността ще се разкъса и намалее, съобщиха от НИМХ. Дъждовно ще се задържи времето в Североизточна България. Ще духа умерен северозападен вятър. Ще бъде хладно..

публикувано на 26.05.25 в 07:35
Стефка Минева

Предимството на първите

"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :

публикувано на 25.05.25 в 10:03
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01