3D принтирането навлиза преди около 10 години в стоматологията, като вече замества много от дейностите в тази област, които преди това са били извършвани конвенционално, каза пред Радио София Николай Филев, специалист по дигитална стоматология.
Стандартната технология, използвана доскоро в стоматологията, е субстрактивна. В основата й е изрязването на модели от готови парчета материал. При 3D принтирането технологията е адитивна - от материал на прах или в течно състояние се изгражда частичка по частичка някаква конструкция - корона, мост, имплантат, протеза или друго изделие. Всъщност се използва модела на съзидание в природата - атом по атом или клетка по клетка се създава материята.
3D принтирането в стоматологията има редица преимущества, като отличаваща е прецизността на работа с толеранс между 20 и 100 микрометра, подчерта Филев и изтъкна, че адитивната технология няма лимит - на практика той се простира до границите на нашите желания.
Специалистът уточни, че все още не може да се изработят всички познати протетични конструкции чрез 3D принтиране, но не заради технологични ограничения, а поради липсата на достатъчно подходящи материали, създадени от индустрията. Характерното при протетичната стоматология е, че използваните материали трябва да бъдат биопоносими.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..