„За следващата учебна година министерството планира да отпусне още 25 млн. лв за финансиране на дейности в областта на STEM и други иновативни проекти по интереси. Планира се още 50 училища да бъдат подпомогнати по този начин. През миналата учебна година 2017/2018 за първи път имахме одобрени проекти за иновации в над 180 училища. За тази година училищата са 300. Особено трябва да стимулираме иновациите в областта на SТЕМ - природни науки, математика, техника. Това са дисциплините и уменията, които водят към добра реализация на днешните ученици в бъдеще, към професиите, които се очаква да носят най-големи доходи,“ коментира Вълчев
До момента около 1100 училища в България са изцяло оборудвани с безжичен интернет. В бъдеще Министерството на образованието планира да създаде виртуален облак с общодостъпна безплатна информация за всички ученици, да въведе повече виртуални училищни дъски и да оборудва всички класни стаи в страната с безжичен интернет.
"Имаме няколко оборудвани кабинета към иновативния STEM център във Втора английска езикова гимназия. Тук интегрираме предметите, обединяваме ги - например биология и химия. Няколко преподаватели по различни предмети работят в един и същи час с учениците по различните науки. Няма начин природни науки да се преподават без визуализация. Ние сме щастливци, че училището вече има много по-добра материална база - сега вече децата могат сами да провеждат опити, да гледат през микроскоп. Няма по-добър начин нещата да се запомнят и да се научат," - коментира Ирина Костадинова, главен учител по биология и здравно образование.
Снимки: Луиза Лазарова
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..