У нас по инициатива на специалисти по спешна медицина, кардиолози, студентски и други младежки неправителствени организации започва седмица за повишаване на информираността за сърдечния арест с редица събития.
Сърдечният арест, наричан още внезапна сърдечна смърт е състояние, при което за спасяването на човека фактора време е от изключително значение. Според националния консултант по кардиология проф. Иво Петров задължително е да се реагира навреме – до първите 8 минути. След това дори да се възстанови циркулацията, мозъчните клетки загиват.
Ако се направи сърдечен масаж на пациента в първите 6-8 минути, шансът за оцеляване на пациента е 90 на сто, посочи д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.
С всяка изминала минута шансовете за оцеляване на пациента намаляват с 10 процента. До пристигането на медицинския екип обаче минават между 6 и 12 минути.
Затова от 2012 г. у нас специалистите настояват за масово обучение на ученици и възрастни, за разполагане на дефибрилатори на оживени обществени места, да се прилага на практика телефонен инструктаж на свидетели.
По думите на националния консултант по спешна медицина проф. Стоян Миланов в случай на инцидент свидетелите често пъти си казват „Има кой, има си специалисти за тази работа“, но това не е добро поведение. Трябва да разберем, че няма кой. Ние всички сме тези, които можем да окажем първите животоспасяващи действия на хората до нас. Принципите са колкото по-рано, по-бързо и по-силно – толкова по-добре. И неспециалист може да помогне.“
Повече информация можете да намерите в репортажа, както и тук.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..