Всички стоварват „вината“ за демографската криза върху ниската раждаемост. В България обаче няма ниска раждаемост в сравнение с другите държави от ЕС. Страната ни обаче има изключително висок отрицателен естествен прираст. Тя е единствената държава в света, която в продължение на 30 години държи едно от първите места сред държавите с най-нисък естествен прираст, а причината е високата смъртност.
Доц. Бърдаров посочи още, че обществото стоварва огромна отговорност върху младите хора, което ги демотивира. Не можем да искаме от младите да са едновременно образовани, да са на „ти“ с технологиите, да работят за 500 лв., да дават добавена стойност, да нямат място в детските градини и яслите и в същото време да имат по 4-5 деца.
Експертите посочиха, че огромен проблем за страната ни е и промяната в две структури на населението, а именно етническата и възрастовата.
Само за 10 години, от 2001 до 2011 г., българският етнос в страната е намалял с 1 млн. души. Няма да пропусна и болезнения въпрос с циганския етнос. По официални данни през 2011 година те наброяват около 325 хил. души. Това се равнява на 4.4 % от населението на държавата. По данни от експерти обаче, реалната бройка на циганите е между 700 и 800 хил., което е над 10% от населението на страната. По прогнозни данни към 2050 г., този етнос ще бъде около 1.2 млн. души или 22-23% от населението на България. Реалният проблем тук не е бройката, а образованието им. Над 90% от тях са с по-ниско от средното образование.
Анализът посочва също, че българите са с най-ниска средна продължителност на живота от 74.8 години и страната ни е с най-застаряло население в Европа. Като основен проблем тук беше посочена емиграцията на младите и квалифицирани хора, които заминават да учат и да работят в чужбина.
Населението на 65+ години в България прехвърли 20%. В области като Видин и Габрово то е над 30%. На един неактивен човек в страната се падат по-малко от 2-ма активни. Коефициентът на демографско заместване показва, че на мястото на 100 пенсионирали се, едва 64 души влизат в активна възраст.
Експертите посочиха няколко решения на демографската криза в България, които са с фокус върху по-качественото образование, развитието на дуалното обучение, създаването на по-големи възможности за реализация. Според тях, за да се завърнат квалифицираните кадри в страната ни е необходимо да им се предложат по-високи доходи и социална сигурност.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..