Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Отново едва 1/3 от хората ходят на профилактичен преглед, извежда в заглавие СЕГА. 38 на сто от населението е отишло на задължителния годишен профилактичен преглед през 2018 г., обяви пред Би Ти Ви шефът на дирекцията по извънболнична помощ в здравната каса Галина Йорданова. "Това обаче са предимно хора, които страдат от хронични заболявания и по един или друг повод те са посетили своя личен лекар и там са се информирали за това, че имат право на профилактичен преглед", допълни тя. Традиционно от касата всяка година отчитат, че само една трета от осигурените са отишли на профилактичен преглед. Тази година дори данните са за по-висока посещаемост, тъй като е имало години с 33-35 на сто отчетени прегледи. През 2019 г. ще бъдат взети мерки как и по какъв начин ще бъдат уведомявани пациентите за профилактични прегледи, както и каква ще е отговорността както на лекаря, така и на пациента при неосъществяването на такъв преглед", обяви Йорданова.

94% от българчетата в интернет всеки ден, четем в ТРУД. Почти всички български деца – 94%, влизат в интернет всеки ден. Това съобщи Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет на конференция относно технологиите и единният цифров пазар. Над 50% от седем годишните вече влизат в мрежата. 4096 са сигналите за детска порнография през миналата година. Увеличават случаите на детска сексуална експлоатация в мрежата, заради което това е един от важните приоритети на ГДБОП, алармира началникът на отдел “Киберпрестъпност” в ГДБОП Явор Колев. Преди педофилите са ловили жертвите си през сайтове за запознанства, а сега правят това през фалшиви Фейсбук профили.

40% от кръжоците в училище трябва да са по математика и технологии, информира СЕГА. Поне 40% от броя на часовете за занимания по интереси в училище трябва да са в областта на математиката, дигиталната креативност, природните науки и технологиите. Освен това в рамките на извънкласните занимания учениците ще имат и часове по шах. Това предвижда проект на МОН за промяна на наредбата за приобщаващото образование. Целта на новата разпоредба е да провокира интереса на децата към въпросните специалности още от най-ранна възраст. Досега заниманията по интереси се финансираха по проект "Твоят час", но занапред с европари ще се осигурява само допълнителната работа за децата с обучителни трудности. За останалите извънкласни дейности от началото на 2019 г. са предвидени 25 млн. лв.

Онлайн платформа ще търси работа на хора над 55 години, съобщава МОНИТОР. Инициативата е осъществена с партньорството на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта. Целта на платформата е чрез осигуряване на връзка между кандидатите и работодателите, хората над 55 години да бъдат върнати на пазара на труда. Тя ще бъде представена днес от заместник-министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова и замeстник-главния директор на Дирекция „Услуги по заетостта” в Агенцията по заетостта Мария Андреева.

Над два пъти скача данъкът на 20-годишните бракми, предупреждава МОНИТОР. Двойно ще скочи данъкът на автомобили на 20 години с малък двигател, докато на новите и мощни автомобили ще се намали с една трета. Изчисленията са на асоциация "Активни потребители", докато в момента общините все още не са изкарали сметките си. Данъците се повишават като процентна стойност около 15% при старите автомобили. Намаление на данъка се отчита при ползването на нови и мощни автомобили. От асоциацията правят предложение в новия Закон за местните данъци и такси с 50% да намалее данъкът на коли, които фабрично са категоризирани като бензин или дизел, а фактически са на метан или пропан-бутан, което в градска среда намалява отрицателния ефект върху въздуха и гражданите.


Столичната община планира да ремонтира над 60 обекта догодина, научаваме от СЕГА. В последната година от мандата си екипът на Йорданка Фандъкова залага амбициозен план за подобряване на инфраструктурата в София с много забатачени от години проекти. Догодина местната власт възнамерява да преобрази близо 60 обекта. Сред тях са завършване на започнали тази година реконструкции и стартиране на нови ремонти на основни булеварди, площади и улици в целия град. Очаква се да започне работа и по проекти, отлагани заради отчуждителни процедури. Реконструкции на трамвайни трасета и изграждането на нови линии също са заложени в плановете на общината - намерения, които в няколко поредни години бяха обещавани на столичани, но така и не бяха реализирани. Все още обаче няма разчети от какво финансиране ще има нужда всеки от обектите, както и график на ремонтните дейности. Тези подробности ще станат ясни при изготвянето на бюджета на Столичната община за 2019 г., който трябва да бъде приет от Столичния общински съвет през януари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остава топло за средата на ноември

В събота, 15 ноември , не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, в часовете до обяд мъгливо ще е и по долините на реките в Южна България. Почти тихо време.  Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли.  Минималните температури ще бъдат между 0° и..

публикувано на 14.11.25 в 19:55
Ангел Кунчев

Ваксината срещу варицела става задължителна

Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..

публикувано на 14.11.25 в 12:21

Откриват Немския коледен базар в София

От днес до 21 декември в софийската Градска градина ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара отваря врати в 18.00 ч. тази вечер и включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и много културни прояви, сред които концерти на млади изпълнители и театрални представления. За пръв път в България подобен..

публикувано на 14.11.25 в 07:29
Директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов.

В София арестуваха дилър, опаковал дрогата като сладкарски изделия

Столичната полиция залови 28-годишен дилър на наркотици, който опакова дрогата в пликчета, наподобяващи опаковки на различни сладки изделия. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Директорът на Столичната полиция уточни, че задържаният е познат на органите на реда у нас: "Задържахме поредния дилър, за който имахме данни,..

публикувано на 13.11.25 в 16:56

Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа в ж.к. "Дианабад"

"Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа зад бл. 42 в ж.к. "Дианабад", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Той допълва, че пространството, което от десетилетия дразни жителите на квартала, съвсем скоро ще се превърне в чист и подреден паркинг, а преминаването на пешеходците няма да бъде свързано с прескачане на локви и..

публикувано на 13.11.25 в 11:13

60-годишен водач на електробус в София почина, докато шофира

Електробус на столичния градски транспорт се е блъснал късно снощи в електрически стълб на бул. “Мария Луиза” в района на 7-ма поликлиника. По-късно стана ясно, че  60-годишен водач на електробуса е починал, докато шофира. За това потвърдиха и негови колеги в групата "Катастрофи в София". Докато е осъществявал един от последните курсове за деня, на..

публикувано на 13.11.25 в 08:34
Мястото, където е станал инцидентът, на столичната ул.

Детето, блъснато от трамвай, остава под наблюдение в неврохирургията на "Пирогов"

11-годишното момиче , което беше блъснато от трамвай в района столичния площад "Славейков", остава под наблюдение в детската неврохирургия на болница "Пирогов" . Това съобщиха от лечебното заведение. Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев" в София Детето първоначално беше прието в противошоковата зала, където са му направени множество..

публикувано на 12.11.25 в 17:04