Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени: Сушата засяга все повече хора в световен мащаб

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френските изследователи Валери До и Хулиан Виямайор Морено проведоха уъркшоп със студенти от Софийския университет, който беше свързан с климатичните промени на планетата. Уъркшопът „Мистерията на разрастващите се тропици“ е част от мащабната програма „Климатична инициатива“, която подкрепя изследванията на климата и споделя последните научни резултати по достъпен начин с хората.

Морено и До акцентираха върху проблемите около клетката на Хедли, мащабното атмосферно движение и сушата. Клетката на Хедли представлява система от въздушни течения, която придвижва значителни количества въздух към горния слой на земната атмосфера. Учените смятат, че именно тази циркулационна клетка е в основата на разрастващата се суша и образуването на пустини.

Сушата засяга повече хора в световен мащаб, от което и да е друго природно бедствие. За последните 30-40 години се наблюдава зачестяване на сушите в западните части на субтропична Южна Америка, най-южните части на Австралия и Северна Америка, и Средиземноморието. Нашата мисия е да изследваме данни от предходните години и благодарение на тях да разберем, дали влиянието на клетката на Хедли се е увеличило. Досегашните ни изследвания показват, че клетката на Хедли се увеличава. Изчакваме резултатите от симулациите, които провеждаме в научния институт, за да сме напълно сигурни какви са климатичните промени през последните години, коментираха двамата учени.

Климатичните промени са осезаеми, но какви са прогнозите за бъдещето и как можем да прекъснем разпространяването на опасната суша.

Най-лошото, което може да се случи е клетката на Хедли да продължи да се увеличава, да засегне все повече земи и техните обитатели. Днес сме тук в Софийския университет, за да представим нашите изследвания пред студентите и да им обясним особеностите на клетката на Хедли. Всички можем да помогнем за предотвратяването на сушата, мисията е глобална. Правителствата трябва да си поставят за задача да информират гражданите за опасността на климатичните промени. Студентите от Катедра "Климатология, Хидрология и Геоморфология" към Геолого-географски факултет на Софийския университет ми направиха много добро впечатление. Имат широки познания по темата за промените в климата. Тяхната задача също е да информират останалите хора около себе си за нарастващата суша, която застрашава живота на хиляди хора по света“, казаха До и Морено.

Уъркшопът в Софийския университет се провежда паралелно с протичането на Тематична изложба "Климатът на 360°", която отваря врати тази вечер във Френския институт, София. Експозицията ще можете да разгледате до 20 декември като в допълнение ще имате възможност да гледате и безплатната филмова панорама, отново свързана с климата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05