Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва кампания за купуване на апаратура за недоносени бебета

Всяка година у нас се раждат около 6000 недоносени бебета

Фондация „Нашите недоносени деца“ започва кампания за набиране на средства за животоспасяваща медицинска апаратура за недоносени бебета. Инициативата под надслов "Големи чудеса за малките герои" цели и подпомагане работата на семеен център за недоносените деца. Посланици на кампанията са плеяда от артисти, музиканти, телевизионни водещи и спортисти.

Всяка година у нас се раждат около 6000 недоносени бебета, или около 10 процента от новородените. 30 процента от тях получават тежки увреждания. Най-рисковата група са децата, родени с изключително ниско тегло - или около 50 процента от недоносените деца, посочи доц. д-р Ралица Георгиева, началник на Отделението по неонатология на Специализираната болница за активно лечение по детски болести.

Сред най-честите проблеми на недоносените деца са белодробните, зрителни и неврологични увреждания, които може да имат дългосрочни последици. Периодът на интензивна грижа е много тежък и за родителите.

Един от проблемите, в грижата за децата с белодробни заболявания, е последващото наблюдение на бебета в дома и необходимата медицинска апаратура, която трябва да закупят родителите, понякога на стойност 3-4 хиляди лева.Снимка

Според д-р Донка Узунова, завеждащ Неонатологичното отделение на Втора АГ болница "Шейново", грижата за недоносените деца е комплексна. Освен за медицинска апаратура, кампанията набира средства и за изграждане на семейни стаи в неонатологичните отделения в страната, в които родителите да могат да контактуват с новородените. Това е от съществено значение за тях, за да преодолеят страха, смята Мая Красимирова, майка на 8-годишни близначки, родени преждевременно.

Сред целите е и подпомагането на семейния център за недоносени деца, където родителите получават подкрепа, обясни Маргарита Габровска, специалист по ранна детска интервенция.

На 14 ноември фондацията ще организира „Вечер на чудесата“, на която посланици и партньори, ще изразят своя апел към събиране на средства. В началото на декември пък ще се проведе благотворителен коледен базар. Едно от лицата на кампанията е певицата Маги Джанаварова.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35