Всяка година у нас се раждат около 6000 недоносени бебета, или около 10 процента от новородените. 30 процента от тях получават тежки увреждания. Най-рисковата група са децата, родени с изключително ниско тегло - или около 50 процента от недоносените деца, посочи доц. д-р Ралица Георгиева, началник на Отделението по неонатология на Специализираната болница за активно лечение по детски болести.
Сред най-честите проблеми на недоносените деца са белодробните, зрителни и неврологични увреждания, които може да имат дългосрочни последици. Периодът на интензивна грижа е много тежък и за родителите.
Един от проблемите, в грижата за децата с белодробни заболявания, е последващото наблюдение на бебета в дома и необходимата медицинска апаратура, която трябва да закупят родителите, понякога на стойност 3-4 хиляди лева.
Според д-р Донка Узунова, завеждащ Неонатологичното отделение на Втора АГ болница "Шейново", грижата за недоносените деца е комплексна. Освен за медицинска апаратура, кампанията набира средства и за изграждане на семейни стаи в неонатологичните отделения в страната, в които родителите да могат да контактуват с новородените. Това е от съществено значение за тях, за да преодолеят страха, смята Мая Красимирова, майка на 8-годишни близначки, родени преждевременно.
Сред целите е и подпомагането на семейния център за недоносени деца, където родителите получават подкрепа, обясни Маргарита Габровска, специалист по ранна детска интервенция.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..