Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акико Накаяма се завръща у нас с нов пърформанс и изложба

Японскатa звезда Акико Накаяма, която миналата година по това време беше в София с пърформанса си с "живите” картини - “Alive Painting”, се завръща. Причината е големият интерес в Дома на киното през декември 2017 г., когато художничката накара цялата зала да се потопи в историите, минавайки през всичките емоции, за да излезе пречистена и безмълвна.

И ето, Акико Накаяма се завръща пред своята българска публика, за да застане на сцената на 8 ноември от 21:00 ч. в Дома на киното с музиканта E.U.E.R.P.I., който ще създаде звукова среда, допринасяйки за това пърформансът да стане истинско абстрактно кино на живо. Този път Акико идва не само с нов пърформанс, но и със самостоятелна изложба, където ще видим замръзналите в момента на действие “живи картини”. Изложбата ще бъде открита в четвъртък, 1 ноември, в Деня на народните будители, от 18.30 в галерия “Аросита” (ул. Врабча 12Б). Това е първата и единствена за момента самостоятелна изложба на японската звезда у нас и ще остане две седмици - до 14 ноември.
Ще се срещнем и на живо с Акико Накаяма в галерията на 8 ноември от 17.30 ч., когато е и големият ден на пърформанса. Там ще може да чуем от първо лице за техниката на работа, идеите и за това, как Акико кара своите картини да “оживяват”. А след разговора, в Дома на киното публиката ще може да се влее в извиращата и бълбукаща енергия на движението, цветовете и дигиталните технологии в пърформанса “Alive Painting” и да види как се създават “живите” картини под омагоьосващите звуци на Мирян Колев (E.U.E.R.P.I.). 
Именно с този пърформанс Акико Накаяма спечели пбуликата на TEDx Ханеда, Япония преди две години. Акико Накаяма е родена в Токио. Тя е художник, който дава ново измерение на традиционните японски бои, описвайки красотата на преливащата енергия чрез различни медии, сред които инсталация, фотография и пърформанс. Работейки с движението и жизнеността на цветовете, в съчетание с дигиталните технологии, Акико Накаяма нанася живописни картини, наричайки своя пърформанс "Alive Painting". Тя изобразява резонанса между формите и текстурите, използвайки различни видове течности, всяка със собствена характеристика.
Моето изкуство е вдъхновено от реалния живот. То е спонтанно и винаги различно. Аз непрекъснато експериментирам. Правя го с всичко - наблюдавам как кафето и млякото се смесват и стават едно цяло. Заснемам тези дребни елементи около нас, променям техния мащаб - уголемявам ги и след това ги прожектирам на екран. Изкуството ми е връзка между ежедневието и феномена на изненадата. То е извън езика, така че няма никакви граници за израз.Първата ми среща с изкуството беше в началното училище. Имахме курс по калиграфия. След като нарисувах своята първа картина, учителят ми каза, че тя е грозна. Първоначално се съгласих. Когато отидох да си мия четките, видях следите, които мастилото оставя в мивката и осъзнах, че това са изключително красиви форми и цветове. Това много ме вдъхнови. Точно тогава аз намерих своята красива философия", разказва Акико.
Още за нейното изкуство - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56