Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверките на КЗП за коректността при намаленията продължават от Черния петък до светлата Коледа

Снимка: Колаж: Георги Корнейков
Не всички намаления са реални и клиентите трябва да бъдат внимателни при покупката на стоки. Това посъветва председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов в навечерието на Черния петък. Той допълни, че тепърва ще станат ясни конкретните понижени цени, тъй като към момента повечето от търговците обявяват с рекламни кампании какви ще бъдат.

Комисията ще проверява планово обектите през следващите дни, като акциите ще прелеят и през следващите седмици, тъй като практиката показва, че намаленията около  Черния петък прерастват в коледни промоции.

Често обявявани като „шокиращи“, много от намаленията по време на кампанията не съответстват на законовите изисквания. Ето защо Димитър Маргаритов посъветва бъдещите купувачи да не се подлъгват от високия процент, а да правят съпоставка на самата цена, сравнявайки я и в други търговски обекти, така че да се възползват от истинските намаления.

Припомняме – при намаления цената се сравнява с предишната (по-висока), която трябва да е била валидна поне 30 дни. При онлайн покупките клиентът може да върне стоката в 14-дневен срок от получаването ѝ, с изключение на определени от закона случаи. Тогава търговецът е длъжен да възстанови заплатената сума в същия срок и по начина, по който е получена.

За да бъдат избегнати недоволствата, Комисията проведе поредна среща с представители на бизнеса, за да ги информира за нормативната рамка и гаранционните отговорности, които те имат.

От средата на декември КЗП ще започне и проверките си в зимните ни курорти, за да проследи  коректно ли се оповестява информацията относно сложността на пистите, особеностите на съоръженията и цените за тяхното използване. А в местата за настаняване и туристическите обекти Комисията ще следи за категоризацията, качеството на услугите и отговарят ли цените на рекламираните оферти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов (вляво) поема руля от Елмедин Ковачевич, министър на външните работи на Босна и Херцеговина, която в момента председателства стратегията

През 2026 България ще е начело на Дунавската стратегия

През 2026 България ще бъде председател на една от важните за ЕС стратегии – Дунавската. Символичното предаване на щафетата (която в този случай е корабен рул) вече е факт. По време на Годишния форум за развитието на Дунавската стратегия в Сараево Елмедин Ковачевич, министърът на външните работи на Босна и Херцеговина, която в момента председателства..

публикувано на 16.11.25 в 21:08
Сава Вутов (вляво) и Ангел Николов

Да вкараме духа на чудовището в един инструмент

Сава Вутов и Ангел Николов предлагат на необичайно за класика място необичайно за Северното полукълбо заглавие: "Пролетно тайнство през ноември". Ето и разказът им: "Първият път свирихме "Пролетно тайнство" през лятото в несебърското село Баня - имаше кино, музика, лекции, абсолютна творческа еклектика. Неща, далеч от ежедневието на хората - пейките..

публикувано на 16.11.25 в 11:25

Обикновени хора, а не супер екшън герои

Нина Караманова представя новия роман на Джон Гришам - " Вдовицата ". Излязъл в САЩ преди месец, вече е номер едно бестселър на "Ню Йорк Таймс". Това е 51-ият поред роман на Гришам, който става номер 1, а той самият е един от най-четените живи писатели в света, с над 400 милиона продадени книги и екранизации по тях с участието на Том Крус, Джулия Робъртс,..

публикувано на 16.11.25 в 10:45

Софийски разкази - старите софийски театри

Малко преди Нощта на театрите (15 ноември) представяме старите софийски театри. В началото на 1882 пожар опустошава паянтовата сграда, където през деня е Народно събрание, а вечерта в нея играе първата любителска театрална трупа. На мястото на сегашната СГХГ се помещава друг дървен театър, за който вече сме говорили тук. В 1888 пловдивската трупа остава..

публикувано на 15.11.25 в 16:00
Кристиан Ваклинов

Историята оживява - Родопската теснолинейка, глава първа и втора

Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската теснолинейка. Ето го пред микрофона на фена на теснолинейката и автор на поредицата Боян Бочев:

публикувано на 15.11.25 в 15:00
Лиана Антонова

Адресите на любовта – певицата Лиана Антонова и саксофонистът Ангел Везнев

За богатия и пъстър живот на изпълнителката на „Любовта е море“, която след триумфа си във Вегас се обръща към духовното, става дума в „Адресите на любовта“. Лиана Антонова е певица, актриса, писателка и легендарна столична красавица. С втория си съпруг, изключителния саксофонист Ангел Везнев, гастролират в  Австрия, Германия, Швейцария,..

публикувано на 15.11.25 в 14:00

В София има развитие на чаената култура

FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..

публикувано на 15.11.25 в 11:32