Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Костов: Скринингът за вродени аномалии е основен приоритет в акушерството

Начинът на живот на родителите оказва влияние върху здравето на още неродените им деца, предупреждава специалистът

Снимка: "Майчин дом"
Най-голямата АГ болница в България - "Майчин дом", навърши 115 години на 19 ноември. Създаването на първата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас става по идея на Княгиня Мария-Луиза и със средства, дарени от нея. За развитието на родилната помощ в България, за проблемите и предизвикателствата, за постиженията в пренаталната диагностика и в неонатолологичните грижи разговаряхме с директора на лечебното заведение проф. д-р Иван Костов:

"Болницата е ковачница на кадри и през тази над един век история може да се похвали, че са се родили над 500 хиляди бебета, което за страна като България е достатъчно значим факт и я прави институция за нашата държава. От друга страна през тази болница са минали всички значими фигури в специалността "Акушерство и гинекология", както и в "Неонатологията" и "Анестезиологията и реанимацията", които са свързани с акушерството и гинекологията. Основоположниците на тази специалност като проф. Димитър Стаматов, д-р Методи Славчев са минали през тази болница. Редица нововъведения в специалността са стартирали и са били наложени в медицинската практика от тук"

Болницата все още е лидер в България като брой раждания и операции, отбеляза проф. Костов. Годишно в "Майчин дом" се раждат близо четири хиляди бебета. В болницата се извършват специализирани изследвания на вродени аномалии на плода още по време на бременността, както и профилактика на онкологични заболявания при жените.

"Акушерството е стара дисциплина в медицината и борбата винаги е била и ще бъде да имаме здрава майка и живо и здраво дете. Нашата амбиция е по отношение на майчина и детската смъртност да сме с много ниски проценти и да бъдем сред водещите страни в Европа. Разбира се, че пренаталната диагностика, т.е. скринингът за вродени аномалии е основен приоритет в акушерството".

СнимкаПроф. Костов обеляза, че в "Майчин дом" се намира най-голямата клиника по рискова бременност в България. Наскоро там бе открита и лаборатория за неинвазивен скрининг на вродени хромозомни и генетични заболявания, част от Националната генетична лаборатория .

А най-интензивно развиващият се сектор в проследяването и скрининга на бременността в световен мащаб е феталната медицина, посочи специалистът. Генетичните изследвания показват на бъдещите родители риска от вродени заболявания.

"Грижата обаче трябва да бъде не само в областта на майчиното и детско здравеопазване, но и за общия здравен статус на хората. Защото българинът и българката, за съжаление, пушат много, употребяват алкохол и това в крайна сметка оказва влияние и върху здравето на още неродените им деца. Това е един сериозен въпрос".

Според проф. Костов един от сериозните проблеми пред последните години е намаляването на раждаемостта. Той посочи, че в последните години се раждат по-малко от 60 хиляди бебета годишно, десетки хиляди повече хора умират, нацията застарява и сме пред или вече се намираме в демографска катастрофа.

Специалистът призова младите хора, въпреки предизвикателствата и желанието за професионално развитие, да не отлагат във времето създаването на поколение.

Още за развитието на акушеро-гинекологичната помощ у нас и за  проблемите и предизвикателствата - чуйте интервюто с проф. д-р Иван Костов!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15