Валентин Желязков е дългогодишен пожарникар. В младежките си години провежда един решаващ разговор с вуйчо си - професор психолог, който му подсказва пътя към тази професия. През 1989 година е приет във Факултета по пожарна безопасност и след завършването му започва работа в Противопожарната служба. И остава там и до днес.
Има едно задължително качество, за да станеш пожарникар и това е смелостта. И както във всяка друга професия е важно да работиш си с обич и отдаденост. Тогава работата не ти тежи, категоричен е Валентин. Подчертава също, че гасенето на един пожар е екипна работа. Затова и никога няма да чуете някой да казва "Един пожарникар изгаси един пожар" и добавя:
При гасенето на един пожар трябва да бъде подходено с разум, да бъде оценена правилно обстановката и винаги да има основен и резервен план. Най-важното, когато приключи един инцидент, след края на дежурството, е да бъда начисто със себе си, да се прибера вкъщи и да се отдам на спокойна почивка.
Валентин Желязков отправи пожелание за весели и спокойни празници към всички, но припомни, че е много важно винаги да имаме едно наум за опасността от пожари, особено по време на коледните и новогодишните празници. Най-простичките правила, които трябва да спазмаме, е да не оставяме включени електроуреди, както и зарядни устройства, каквито имаме безброй в дома си. А в случай на инцидент с огън, първата ни работа е да се евакуираме. Затова и винаги трябва да знаем къде са ключовете от входната врата. Понякога това може да се окаже решаващо за живота ни.
Както винаги, така и по тези празници българските пожарникари ще бъдат на своя пост. И, когато се наложи, ще се отзоват бързо и професионално. Ако, не дай си Боже, ви се наложи да ги повикате, не забравяйте да им благодарите. Това е нещо, което ще ги стопли и ще ги окрили. И не само тях...
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..