И докато се опитвахме да разберем повече за нейната професия, научихме, че да станеш стюардеса май е по-трудно от влизане в „Харвард“.
Когато една авиокомпания обяви, че разполага с хиляда места за стюардеси - за полети за 2018 г., за постовете са кандидатствали над 125 000 души. Това означава, че от тях са били одобрени по-малко от 1%. За сравнение, през 2016 г. например, в „Харвард“ са приети 5.1% от кандидатите.
Погрешно е да се смята, че стюардесите са просто сервитьорки в небето. Най-важният им приоритет е сигурността на пътниците. Мечтата за пътуване до екзотични дестинации много бързо се сменя с действителността, когато стюардесите трябва да преминат през различни ситуации, сред които катастрофа, пожар, преди това изучаване на спешни процедури, самозащита и научаване на разположението и оборудването на всеки самолет.
Ние разпитахме Анжела, която на 23 години е вече главна стюардеса в една от големите европейски авиокомпании, как се минава през всичко това. Всъщност, тя ни разказа, че мечтата ѝ е била да бъде на голяма сцена и да обикаля света и успява да ги съчетае. Завършва Националното училище за танцово изкуство, а след това и преподава български фолклор. Танцувала е в ансамбъл "Филип Кутев", а сега танцува по-скоро за удоволствие.
След като завършва НУТИ, се запалва и по латино танците и там открива себе си.
Авантюристът в нея обаче не стои мирен и Анжела кандидатства за място на стюардеса в една от големите европейски компании. Не изоставя и образованието си - записва се да учи икономика на околната среда.
Казва, че нещата трудно се съчетават, но вярва, че докато човек е млад, трябва да се възползва от всяко предизвикателство и всяка възможност, която му се отдава.
"Танците връщат усмивката ми в моменти, в които съм напрегната", обяснява Анжела.
Стресът пък идва от авиацията и отговорностите, свързани с професията, но пък допълва, че "има много предизвикателства, пътувания и професионализъм."
"Отговорностите и задълженията са много, но благодарение на тях съм се научила да се справям с трудностите и да съм самостоятелна."
Разказва, че в нейната компания всяка една стюардеса е отговорна за 50 човека, а главната е отговорна за абсолютно всички.
"За нас най-важното е пътниците да се чувстват удобно и да пристигнат безопасно. Ние сме там, за да помагаме в трудни ситуации. Ако на някой му стане лошо, някой не се чувства добре, ние сме тези, които взимат нещата в ръце."
Какви качества трябва да притежава една стюардеса, как е организиран работният процес и кои са най-впечатляващите преживявания в небето, на които е ставала свидетел Анжела– чуйте в звуковия файл.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..