Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ли "голямото връщане"

| обновено на 02.01.19 в 15:51
Снимка: pixabay.com

Нежелани подаръци за стотици милиони са върнати от потребителите по целия свят в последните дни. Някои търговци поемат изричен ангажимент при необходимост стоката да бъде заменена. Все повече продавачи дават и възможност закупената стока да бъде заменена или пък върната срещу ваучер за друга покупка. Има дори търговци, които са готови да върнат парите.


След голямото пазаруване идва време и за „голямото връщане”. Вместо да захвърляме непотребния за нас подарък в ъгъла или някой шкаф по-добре е да го върнем в магазина или заменим с нещо по-полезно. Разбира се и за това си има правила. По-големите търговски вериги вече дават възможност до седмица или дори до месец да получим парите си обратно, ако не сме уцелили покупката. Изискването е всичко върнато да не е ползвано и да е с етикет.
По-лесно е да върнем стока, ако сме получили подарък, закупен от интернет.

В рамките на 14 дни, след като сте получили дадена стока, купена по интернет, имате право да я върнете обратно на търговеца. Това може да стане чрез стандартния формуляр за отказ, който търговецът е длъжен да предостави заедно с продажбата или да публикува на своя сайт. Стоките трябва да са в добър търговски вид. Дори и да сте изпробвали блузата за Коледа, не трябва да сте я носили, късали етикета или пускали в пералнята. Същото важи и за уредите - няма как да пуснете миялната машина с мръсни чинии, а след това да решите, че тя е много шумна и да искате да я върнете. В подобни случаи търговецът може да откаже да вземе обратно стоката.

У нас най-често след празниците се връщат дрехи, бижута, обувки и книги. Ако има повреда или дефект на някои от стоките, които сте закупили, можете да търсите помощ от Комисията за защита на потребителите.

В срок до 14 дни от получаването на покупката и след като се увери, че тя е в „добър търговски вид“, продавачът е длъжен да възстанови сумата, платена за нея. В Закона за защита на потребителите е уточнено, че връщането на сумата трябва да стане по същия начин, както е било платено, освен ако потребителят и търговецът не се уговорят друго.
Ако все пак сте използвали стоката или е негодна за връщане винаги актуална е възможността да обявите вашия подарък за продажба в интернет. Друг добър вариант е да дарите нежеланата вещ на фондация или институция, която се занимава с благотворителност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35