Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителство по време на сесия - мисия възможна

Безспорно едно от най-красивите, важни и естествени неща е да се превърнеш в родител. Решение, което младите хора все по-трудно взимат. Първо си казваш - ще завърша университет, после е кариерата, след това искаш време, в което да попътуваш и детето остава на заден план.
Мариам Мортада в момента е четвърти курс арабистика в Нов български университет. Тя работи като преводач още от края на 12-ти клас. След като става студентка, продължава да работи, пътува, дори е доброволец в различни неправителствени организации. Ходи на бригада, накратко, Мари е един от тези хора, на които 24 часа не са достатъчни.
В края на трети курс съвсем случайно разбира, че е бременна. Освен че не се отказва от бебето, тя продължава да учи и да работи. Когато се свързахме с нея, беше в напреднала бременност и правеше превод за университета. Попитах я защо не е пропуснала тази една година, докато роди, а тя ми отговори: "Щом искаш нещо, трябва да се потрудиш. Не идва нищо лесно в този живот". 
Да си родител и то студент със сигурност е трудна задача, но не е непосилна. Дори повечето университети предлагат финансови стипендии за родители. На майките студентки в редовна форма на обучение се отпуска по закон еднократна парична помощ, която е в размер на 2880 лв. Освен финансова помощ, като майка студент вие имате и облекчения, свързани с учебния процес в университета. По време на следването и след като станете майка, в зависимост от това в кой университет учите, имате право на перманентна сесия или удължена изпитна сесия. Това означава, че можете да се явите на изпит с индивидуален протокол по всяко време на учебната година.
Както знаем, гледането на бебе изисква много време, безсънни нощи, много вълнения около поникването на зъбчетата , проговарянето и тн. Но ще ви дадем и друг пример с Лъчезара Николова, която е майка от първи курс, а миналата година завърши успешно китаистика в Софийския уневерситет. 
Тя е един от тези вдъхновяващи млади хора, които ни показват, че ако човек иска нещо много силно, може да го постигне. Нейното дете е било желано и тя, също като Мари, без да се замисли колко е трудно, се е впуснала в родителството. Имала е късмета да попадне на разбиращи преподавали и колеги, които не са имали нищо против едно бебе в аулата и когато не е имало кой да гледа детето, то е ходило с нея на лекции.
Да си майка е естествено и красиво,но също така и трудно, особено в началото. Правят се много компромиси и жертви. Но тези две млади майки са пример, че ако човек има амбиция и желание, може да постигне всичко. 
Както казва Мариам: "Няма нищо по-хубаво от това да имаш дете". Целите истории на Мариам и Лъчезара - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25