Кожата, като най-големият и бариерен орган на нашия организъм, първа посреща, адаптира и противостои на сезонните промени – обясни д-р Ръткова.
Сухият и студен климат през зимата, както и разликата в температурата в помещение и навън са предизвикателство за кожата и ние трябва да ѝ помагаме с дрехи, отоплителна техника и козметика, дори със съобразяването на водата, с която се къпем.
Козметиката, която ползваме през лятото, и тази – през зимата, трябва да е различна. В настоящия сезон продуктите трябва да са по-мазни. Така те биха предотвратили допълнителната загуба на вода и да я задържат в повърхностния, роговия слой на кожата. По-мазните продукти са по-препоръчителни за хора със суха кожа.
Освен това препарати за UV защита трябва да се ползват не само на плажа през лятото, а целогодишно. В планината (особено при практикуване на зимен спорт) и в градски условия защитният фактор трябва да е висок. И само едно намазване на ден не е достатъчно.
Относно дрехите препоръките са за естествени материи, шапките и ръкавиците са почти задължителни наши спътници.
Сред заболяванията, които се обострят през зимата, е атопичният дерматит, от който страдат и бебета, и младежи, а и хора в напреднала възраст. В голяма степен това страдание може да се повлияе с локални средства – кремове и емулиенти. Заради по-малкото часове слънце през зимата се обостря и псориазисът.
Колкото до бръчките – не трябва да ползваме крем против тях чак, когато те се появят, а доста по-рано. Консултацията, особено за дамите, е добре да се направи в тийнейджърска възраст, а всеки ден да се ползва креп след навършването на 25.
А ако се чудите защо зимният период е най-добър за дерматологичните и естетични процедури и манипулации, както и каква почивка на ноктите си трябва да дават дамите, ползващи гел лак - чуйте целия разговор на Катя Василева с д-р Мария Ръткова.
Очаквайте утре разговор "Тема табу ли е естетиката за мъже?"
Гост в Радиоприемница ще бъде д-р Дончо Етугов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..