Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За силата на доброто и това да бъдеш житейски ментор

Хиляди деца живеят без родителска подкрепа. Оставени, изоставени…сами, живеещи в институции. Деца без смели планове за живота и без очаквания към тях. Онези, които показват загриженост за бъдещето им са малцина, но все пак ги има. Такава е Моника Симеонова. Работи в рекламна агенция и е част от фондацията „Подарете книга“.  Един път в месеца е учител по Български език и математика, играе баскетбол, джаги, разказва за живота и рисува бъдещето. Не своето, а това на децата, за които се превръща в житейски ментор.

Във Враца ходи вече 4 години. Всеки път с нетърпение я очакват греещи детски очи. Лудо тупкащи сърца, изпълнени с надежда и вяра, че някой се грижи за тях и че не ги възприема като отхвърлени.

За Моника сърцето си отваря Ивалина. От 4 години двете са много близки. Моника я напътства, дава й опора, насърчава я и най-важното - вярва в нейното бъдеще.

Липсата на родителска грижа и адекватно развитие в училище прави нуждата от такива доброволци много голяма. Всяка минутка, която те подаряват от времето си, може да бъде използвана детето да научи нещо ново от живота. Независимо дали вниманието ще е насочено към животните в Африка, произходът и движението на парите или просто доброволецът ще разкаже как се правят яйца на очи, детето винаги ще научи нещо ново.

Казват, че рано или късно всеки открива своя житейски учител. Когато пътищата на Моника и Ивалина се преплитат преди 4 години, Ивалина е на 14 години и кара тежък пубертет. Няма планове за живота, сама е, не вярва в никого и никой не вярва в нея. Днес обаче тя има приятел - Моника.

Не всяка нова стъпка е лесна. Напротив, най-големите промени са най-трудни, но и най-полезни.

Семейството е такова, каквото сами си го направим. Някои избират да е малко, скромно, примерно и тихо. Други, да е голямо, щуро, забавно и неконтролируемо. Каквото и да предпочетем, важното е в него да има смях и чистосърдечност. Моника е приела Ивалина в своето семейство. Каквото и да се случва те ще са заедно. Защото така са пълноценни и щастливи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35