Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За силата на доброто и това да бъдеш житейски ментор

Хиляди деца живеят без родителска подкрепа. Оставени, изоставени…сами, живеещи в институции. Деца без смели планове за живота и без очаквания към тях. Онези, които показват загриженост за бъдещето им са малцина, но все пак ги има. Такава е Моника Симеонова. Работи в рекламна агенция и е част от фондацията „Подарете книга“.  Един път в месеца е учител по Български език и математика, играе баскетбол, джаги, разказва за живота и рисува бъдещето. Не своето, а това на децата, за които се превръща в житейски ментор.

Във Враца ходи вече 4 години. Всеки път с нетърпение я очакват греещи детски очи. Лудо тупкащи сърца, изпълнени с надежда и вяра, че някой се грижи за тях и че не ги възприема като отхвърлени.

За Моника сърцето си отваря Ивалина. От 4 години двете са много близки. Моника я напътства, дава й опора, насърчава я и най-важното - вярва в нейното бъдеще.

Липсата на родителска грижа и адекватно развитие в училище прави нуждата от такива доброволци много голяма. Всяка минутка, която те подаряват от времето си, може да бъде използвана детето да научи нещо ново от живота. Независимо дали вниманието ще е насочено към животните в Африка, произходът и движението на парите или просто доброволецът ще разкаже как се правят яйца на очи, детето винаги ще научи нещо ново.

Казват, че рано или късно всеки открива своя житейски учител. Когато пътищата на Моника и Ивалина се преплитат преди 4 години, Ивалина е на 14 години и кара тежък пубертет. Няма планове за живота, сама е, не вярва в никого и никой не вярва в нея. Днес обаче тя има приятел - Моника.

Не всяка нова стъпка е лесна. Напротив, най-големите промени са най-трудни, но и най-полезни.

Семейството е такова, каквото сами си го направим. Някои избират да е малко, скромно, примерно и тихо. Други, да е голямо, щуро, забавно и неконтролируемо. Каквото и да предпочетем, важното е в него да има смях и чистосърдечност. Моника е приела Ивалина в своето семейство. Каквото и да се случва те ще са заедно. Защото така са пълноценни и щастливи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03