Фуертевентура (на испански Fuerteventura) е остров от архипелага на Канарските острови, заемащ площ от 1659 квадратни километра, което го нарежда на второ място по големина след Тенерифе. Намира се на 98 км от африканския бряг.
Фуертевентура е най-старият остров в архипелага. Подобно на всеки друг от Канарските острови, той притежава своя собствена индивидуалност и неповторима красота. Вътрешността на острова е заета от ниски вулканични планини. Най-високият връх е Пико де Ханида с височина 807 метра.
Островът се радва на перфектен климат, който може да се опише като вечна пролет. Температурите варират между 20 - 22°C през януари ….и 27 - 28°C през август. Освежаващият вятър прави летата изключително приятни и спасява този красив остров от жегите, типични за тези географски ширини. Топлото тропическо слънце ще ви зарадва дори и в разгара на зимата. Времето е подходящо за плаж през цялата година, а облачните дни са рядкост. Валежите са оскъдни през зимата и почти напълно липсват през лятото. Подобно на другите Канарски острови тук зимата се счита за водещ туристически сезон. Природата на острова е изключително запазена, а въздухът тук е сред най-чистите в света. Голяма част от територията на Фуертевентура е обявена за природен резерват и е под егидата на ЮНЕСКО.
Към 2011 година населението на острова наброява около 104 000 души. В южната му част се намират известните плажове Хандия, а в местността Сотавенто всяка година се провежда кръг от световното първенство по уиндсърфинг и кайтсърфинг.
Летището на Фуертевентура се намира на един километър от столицата на острова Пуерто дел Росарио.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..