Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2000 аптеки вече са се включили в Европейската система за верификация на лекарствата

Основната цел на системата е да гарантира безопасността на медикаментите

Снимка: БГНЕС
От 9 февруари стартира Европейската система за верификация на лекарствата, чиято цел е да се осигури безопасност на медикаментите и да се предотврати навлизането на фалшифицирани лекарства в легалната мрежа за снабдяване.

Иън Хейнс - водещ консултант в проекта за сериализация и верификация в Европа, обясни, че основната цел е сигурността на животоспасяващи медикаменти. Сиситемата ще обхваща лекарствата, отпускани по лекарско предписание. Хейнс посочи, че в последните 5 години е регистриран ръст на фалшифицираните медикаменти на пазара с около 60 %, най-вече в САЩ. А понякога фалшифицираните опаковки изглеждат дори по-добре от оригиналните.

Експертът обясни, че с т. нар. сериализация се въведат нови мерки за безопасност - уникален идентификационен код на опаковката, което доказва автентичността й, както и стикер, който да гарантира, че опаковката не е отваряна. Така пациентът ще е сигурен, че получава оригиналния медикамент.

Европейската системата за верификация ще се състои от Европейски хъб, който съдържа базата данни с всички медикаменти, и Национална система на всяка страна. Със специално разработен софтуер, търговците на лекарства ще сканират кода на опаковката, за да верифицират нейната автентичност.

Към момента в системата участват 140 хиляди европейски аптеки, каза Деян Денев председател на Българската организация за верификация на лекарствата.

СнимкаКато страна-членка на ЕС България е длъжна да въведе електронната система, посочи Илияна Паунова, изпълнителен директор на  организацията. У нас обаче ще има плавен старт, който ще продължи най-малко шест месеца. През тези шест месеца аптеките няма да бъдат санкционирани, ако не са се включили в системата, увери още вчера здравният министър Кирил Ананиев по повод недоволството на аптекари в страната.   

Системата за верификация няма да доведе до повишение на цените на лекарствата или до намаляване на достъпа на пациентите до тях, каза председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. Няма да бъде забранена и продажбата на отделни блистери от даден медикамент. У нас в системата вече са включени 2000 аптеки.

Още от мненията чуйте в звуковите файлове!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34