Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да преоткрием по-малките ски курорти

До ски зона "Добринище"

Снимка: Антония Енева

Зима е и по традиция много от нас се опитват да откраднат поне седмица за почивка в планината. Тук идва големият въпрос: Кой курорт да изберем? Защото вие искате добре обработени писти, жена ви хубав хотел с басейн и ресторант с прилична храна, а, да кажем, детето ви е малко и от октомври разхожда шейната в хола... Т.е. ще ви се наложи да намерите по-спокойно място, подходящо за разходка с шейни и бой със снежни топки. И най-важното, това място трябва да бъде достатъчно безопасно за деца и все пак достъпно и без високопроходим автомобил, въпреки че последният е за предпочитане.

Правило номер едно: Когато планирате почивка, не забравяйте, че идеални варианти няма. Винаги ще забравите нещо или нещо ще ви изненада....И все пак, големите или малките ски курорти са за предпочитане? Да видим какви са плюсовете и минусите. В утвърдените големи курорти има хотели от висок клас със спа центрове и басейни, има достатъчно магазини и ресторанти, дори нощни клубове, въпреки че ако човек е на ски, нощният живот автоматично отпада от графика. Още един плюс е това, че пистите са дълги и добре обработени и май сме до тук (макар, че никак не е малко).

В другата графа с минусите може да бъдат изброени много неща: в хотелите е шумно, сауната е претъпкана и шведската маса след 8 вечерта е полупразна. Ски пистите са пренаселени, опашките на начална станция на лифта са отдавна пословични (преди всичко тези в Банско). Шансът да срещнеш настоящ колега (докато си в болничен!), бивш партньор или съсед на същата тази опашка е огромен, а цената на паркинга е колкото билет София-Варна. Сходна е и сумата, която ще платите за ски оборудването...

СнимкаОсобено ако търсите бюджетна почивка, както е прието да се казва в последно време, е добре да потърсите оферти в по-малките курорти. Информация вече лесно можете да намерите в интернет. Нашият екип се опита обаче да види как стоят нещата „на терен“. След Банко продължихме към Добринище, където също има ски зона. До нея се стига по 12-километров асфалтов път от Добринище до хижа „Гоце Делчев“. От хижа „Гоце Делчев“ започва седалкова въжена линия. Ски писта „Безбог“ е с дължина 5 км. и денивелация от 826м.

Трасето на ски пистата е с различна степен на трудност. Горната част на пистата от хижа „Безбог“ до междинна станция е подходяща за деца и начинаещи скиори. Долната част на трасето, след междинна станция на лифта, има стръмна част, т.нар. стена, която често е и заледена. Тя трябва да се минава внимателно и с добре подготвени за терена ски. Стената се заобикаля по страничен ски път.

При хижа „Гоце Делчев“ има детска ски писта. Тя се обслужва от два влека. В хижата може и да се пренощува, но условията не са като в хотелите, въпреки, че видимо е правен ремонт. Спокойно е и много подходящо за деца. В долния край на пистата децата спокойно се пързалят с шейни. Опашки няма, ски картите и оборудването са на половин цена в сравнение с големите курорти. Цените в няколкото чайни са като в София и то извън централните райони. Паркингът е голям и безплатен, а въпросният 12 километров път до ски зоната се почиства добре. Все пак важно е автомобилът ви да е подготвен за зимни условия. Ние срещнахме и такива, които определено не бяха и създаваха известни неудобства в късния следобед.

В Добринище вариантите за настаняване са много: от квартири до три нови хотела, в които има дори басейни с минерална вода. Някой от хотелите предлагат и безплатен транспорт до ски зоната, но пък само два пъти на ден, така че придвижването с кола пак си остава за предпочитане. Близкото село Баня, където има минерални извори също е добра идея за нощувка.

Кои са вашите любими курорти и как си представяте идеалната зимна почивка - чуйте в анкетата на Елмира Джома.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55