Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да преоткрием по-малките ски курорти

До ски зона "Добринище"

Снимка: Антония Енева

Зима е и по традиция много от нас се опитват да откраднат поне седмица за почивка в планината. Тук идва големият въпрос: Кой курорт да изберем? Защото вие искате добре обработени писти, жена ви хубав хотел с басейн и ресторант с прилична храна, а, да кажем, детето ви е малко и от октомври разхожда шейната в хола... Т.е. ще ви се наложи да намерите по-спокойно място, подходящо за разходка с шейни и бой със снежни топки. И най-важното, това място трябва да бъде достатъчно безопасно за деца и все пак достъпно и без високопроходим автомобил, въпреки че последният е за предпочитане.

Правило номер едно: Когато планирате почивка, не забравяйте, че идеални варианти няма. Винаги ще забравите нещо или нещо ще ви изненада....И все пак, големите или малките ски курорти са за предпочитане? Да видим какви са плюсовете и минусите. В утвърдените големи курорти има хотели от висок клас със спа центрове и басейни, има достатъчно магазини и ресторанти, дори нощни клубове, въпреки че ако човек е на ски, нощният живот автоматично отпада от графика. Още един плюс е това, че пистите са дълги и добре обработени и май сме до тук (макар, че никак не е малко).

В другата графа с минусите може да бъдат изброени много неща: в хотелите е шумно, сауната е претъпкана и шведската маса след 8 вечерта е полупразна. Ски пистите са пренаселени, опашките на начална станция на лифта са отдавна пословични (преди всичко тези в Банско). Шансът да срещнеш настоящ колега (докато си в болничен!), бивш партньор или съсед на същата тази опашка е огромен, а цената на паркинга е колкото билет София-Варна. Сходна е и сумата, която ще платите за ски оборудването...

СнимкаОсобено ако търсите бюджетна почивка, както е прието да се казва в последно време, е добре да потърсите оферти в по-малките курорти. Информация вече лесно можете да намерите в интернет. Нашият екип се опита обаче да види как стоят нещата „на терен“. След Банко продължихме към Добринище, където също има ски зона. До нея се стига по 12-километров асфалтов път от Добринище до хижа „Гоце Делчев“. От хижа „Гоце Делчев“ започва седалкова въжена линия. Ски писта „Безбог“ е с дължина 5 км. и денивелация от 826м.

Трасето на ски пистата е с различна степен на трудност. Горната част на пистата от хижа „Безбог“ до междинна станция е подходяща за деца и начинаещи скиори. Долната част на трасето, след междинна станция на лифта, има стръмна част, т.нар. стена, която често е и заледена. Тя трябва да се минава внимателно и с добре подготвени за терена ски. Стената се заобикаля по страничен ски път.

При хижа „Гоце Делчев“ има детска ски писта. Тя се обслужва от два влека. В хижата може и да се пренощува, но условията не са като в хотелите, въпреки, че видимо е правен ремонт. Спокойно е и много подходящо за деца. В долния край на пистата децата спокойно се пързалят с шейни. Опашки няма, ски картите и оборудването са на половин цена в сравнение с големите курорти. Цените в няколкото чайни са като в София и то извън централните райони. Паркингът е голям и безплатен, а въпросният 12 километров път до ски зоната се почиства добре. Все пак важно е автомобилът ви да е подготвен за зимни условия. Ние срещнахме и такива, които определено не бяха и създаваха известни неудобства в късния следобед.

В Добринище вариантите за настаняване са много: от квартири до три нови хотела, в които има дори басейни с минерална вода. Някой от хотелите предлагат и безплатен транспорт до ски зоната, но пък само два пъти на ден, така че придвижването с кола пак си остава за предпочитане. Близкото село Баня, където има минерални извори също е добра идея за нощувка.

Кои са вашите любими курорти и как си представяте идеалната зимна почивка - чуйте в анкетата на Елмира Джома.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Радев

Атанас Радев: Изходът от ситуацията е създаване на правителство с широка подкрепа

Сега големият въпрос е коя политическа партия ще бъде втора, коментира пред Радио София политологът Атанас Радев. „Кирил Петков излезе със свой пост и каза, че няма да се коалира с ГЕРБ и с ДПС. Оттам нататък остава въпроса и не може да се отрече, че ГЕРБ успяват да балансират в такива кризисни ситуации“, каза Радев. Той коментира и..

публикувано на 09.06.24 в 23:33
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: 33% избирателна активност е дъното, което достигат българските парламентарни избори

Най-голяма тревога на тези избори буди рекордно ниската избирателна активност, коментира пред Радио София доц. Иво Инджов - експерт по политически комуникации. „33% избирателна активност е дъното, което достигат българските парламентарни избори. Тя може малко и да нарасне, но със сигурност се очертава да бъде под 2,5 млн. души отишли до..

публикувано на 09.06.24 в 22:26
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Трудно може да се състави правителство без нови преговори

Ниската избирателна активност е нов антирекорд, което е червена лампа, че явно гражданите са изморени и политическите формации няма какво ново да им предложат, коментира пред Радио София Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан", социологическата агенция, с която БНР работи на изборите 2 в 1. „ГЕРБ печели безапелационно първото място и има..

публикувано на 09.06.24 в 21:29

Интересуват ли се политиците от гражданите?

След натрупване на избори пред българските граждани, обществото ни усеща пренасищане и не проявява интерес към политическите събития. Затова питаме гражданите на София дали се интересуват от процесите в държавата преди изборите и усещат ли политиците по-близо до нуждите на обществото, особено след предизборната кампания. Кой е националният..

публикувано на 09.06.24 в 20:48
Проф. Ингрид Шикова

Проф. д-р Ингрид Шикова: Европейският съюз е тревопасно животно между хищници

Изборите за Европейски парламент са много важен момент както за Европейския съюз така и за България. Това каза пред Радио София проф. д-р Ингрид Шикова - основател на специалност „Европеистика“ към СУ, експерт в областта на политиките на ЕС и европейската интеграция. „Светът се променя по-бързо отколкото сме предполагали, че е възможно, става..

публикувано на 09.06.24 в 20:11

"Галъп" за активността към 17 часа: 23% за парламентарните избори и 24% за европейските

Към 17 часа отчетената избирателна активност за парламентарните избори е малко над 23%, а за европейските избори тя е малко над 24%. Това съобщи пред БНР социологът от "Галъп" Яница Петкова. "Това е една сравнително по-ниска активност от тази, която имахме на миналите парламентарни избори. Тогава към същия час нашата агенция е отчела 30%..

публикувано на 09.06.24 в 18:29

524 сигнала за нарушаване на изборното законодателство са получени в МВР

Увеличават се сигналите за нарушения на изборното законодателство, подадени в МВР. От вътрешното министерство уточняват, че от началото на предизборната кампания до 16:00 часа днес в Столичната дирекция на вътрешните работи и Областните дирекции на МВР в цялата страна са получени вече 524 сигнала за нарушаване на изборното законодателство. До..

публикувано на 09.06.24 в 17:02