Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се 250 хил. лв. за парахода "Радецки"

Снимка: Радио ВИДИН Архив
250 хил. лв. са необходими, за да продължи да функционира Национален музей "Параход Радецки“. До 7 април той трябва да премине задължителен преглед в кораборемонтен завод, тъй като в противен случай ще се преустанови дейността му като плавателно средство. Именно, за да се съхрани  копието на легендарния параход, с който Христо Ботев и неговата чета слизат на брега край Козлодуй, за да се борят за свободата на България, няколко сдружения инициираха акция за набиране на средства. Тя ще продължи до националния празник на страната, 3 март. 

Национален музей "Параход Радецки“ е единственият пътуващ параход-музей на Балканския полуостров и е точно копие на легендарния кораб, с който Христо Ботев достига козлодуйския бряг, за да се насочи към Врачанския Балкан и да се бие за свободата на България. Всяка година, преди да възобнови плаванията си, параходът преминава задължителен технически преглед.

При последната инспекция през миналата година, изрично е записано, че трябва да се извърши доков преглед в кораборемонтен завод до 7 април 2019 г. В противен случай ще се преустанови дейността на кораба като плавателно средство. През тази година всъщност трябва да се извърши и обичайния планов ремонт, който се прави на всеки 5 г., посочи Людмила Дамянова, директор на Национален музей "Параход Радецки“ в гр. Козлодуй, филиал на Националния исторически музей.
Съхраняването на националната светиня е мисия на всеки българин, смята Александър Николов, председател на сдружение „Енергийно бъдеще за България“, инициатор на кампанията за набирането на средства:
Каси за събиране на средства за парахода има в училищата и в някои култури институции в района на Козлодуй и съседните общини, но събраните пари отново ще бъдат внесени по банков път на сдружение „Енергийно бъдеще за България”. По този начин организаторите на дарителската кампания очакват пълна прозрачност и проследяемост на постъпилите средства, като повече информация за акцията и данни с банковата сметка, могат да бъдат видени на интернет страниците на Национален музей "Параход Радецки“, Националния исторически музей и Съюза на българските журналисти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03